Gündem Haberleri

  İzzet Baysal'a saygı yürüyüşü

  Mutlu YUCA - Koray YILMAZDEMİR / BOLU, (DHA)
  11.05.2011 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Servetini kurduğu vakfa bağışlayarak memleketi Bolu’ya 127 eser kazandıran İzzet Baysal’a, Bolulular sevgilerini ’saygı yürüyüşü’ ile gösterdi.

   İŞTE İZZET BAYSAL'IN BOLU'YA KAZANDIRDIĞI ESERLER / FOTO GALERİ 

  İzzet Baysal Şükran Günleri nedeniyle düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 2 bin kişi katılırken, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal yeni tesisler kazandırmaya devam edeceklerini belirterek; amcasına, "Burada senin güzel evlatların sana şükranlarını sunmaya geldi" diye seslenirken, gözleri doldu.

  Mimar ve işadamı İzzet Baysal servetini adını verdiği vakfa bağışlayarak memleketi Bolu’ya eğitim ve sağlık alanında bugünkü rayiç değeri 288 milyon 277 bin 473 TL’yi bulan 127 eser kazandırdı. Yaşamı sırasında adının verildiği caddeye heykeli dikilen hayırsever işadamı İzzet Baysal, 2000 yılında 93 yaşında yaşamını kaybetti. Bolu’nun her yerinde bir eseri bulunan İzzet Baysal’a, kentin şükranlarını göstermek amacıyla Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nce her yıl 11–13 Mayıs tarihleri arasında İzzet Baysal Şükran Günleri düzenlemeye başladı.

  İzzet Baysala saygı yürüyüşü

  Bugün, İzzet Baysal Caddesi’nde bulunan hayırsever iş adamının heykeli önünde düzenlenen tören çelenklerin konulmasıyla başladı. Törene Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hayri Coşkun, İzzet Baysal Vakfı Başkanı ve hayırsever iş adamının yeğeni Ahmet Baysal, İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk, daire müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

  Törende konuşan Ahmet Baysal, vakfın Bolu’ya yeni tesisler kazandırmaya devam edeceğini belirterek, "Bolu’da senden örnek alan hayırseverler devam ediyor. Fikri çalışmaları ile devam edenler var. Onlar da sana şükranlarını her zaman sundular. Bugün burada senin sevgili evlatların sana şükranlarını sunmaya geldiler. Senin o güzel cennetinden bizleri görebildiğine inanıyorum" diye amcasına seslenirken duygulanarak gözleri doldu.

  Konuşmaların ardından törene katılanlar, Bolu Belediyesi bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde ’İzzet Baysal’a Saygı Yürüyüşü’ ne katıldı. İzzet Baysal Caddesi’nden Anıtpark’a kadar devam eden yürüyüşün ardından ilköğretim ve orta öğretim kurumlarının açtığı sergiler gezildi. Yürüyüş sırasında "İzzet Baysal izindeyiz, eserlerini ileriye götüreceğiz" yazılı pankart taşıyan motorlu paraşüt kentin üzerinde gösteri uçuşu yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı