Gündem Haberleri

  İzmit'te kene paniği

  Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA)
  12.05.2010 - 12:03 | Son Güncelleme:

  İZMİT’te Dünya Bankası deprem konutlarının bulunduğu bölgede bahçelerin yanı sıra evlerde de kene görülmesi endişe yarattı. Bulduğu keneleri pet şişeye koyarak Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ile Büyükşehir ve İzmit Belediyelerinden yardım isteyen Sinan Can adlı ev sahibi kimsenin gelip inceleme yapmamasından şikayetçi oldu.

  Yurdun bazı bölgelerinde şimdiden Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nden ölümlere de yol açtığı haberleri gelmeye başlayan keneler bu yıl İzmit’te ilk kez Dünya Bankası deprem konutlarının bulunduğu bölgede görüldü. Sinan Can adlı daire sahibi, bahçesindeki parkelerin üzerinde kene olduğunu fark etti. Evine gittiğinde de salonda halılar üzerinde 4 keneyle daha karşılaşan Can, durumu hemen İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirdi. Yaşanan bu gelişmeye yetkililer duyarsız kalınca Sinan Can İzmit Belediyesi’ni, buradan da bir sonuç çıkmayınca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni aradı.

  Sinan Can, yaşanan onca kene vakasına karşın kendilerine ulaşan ihbara duyarsız kalan yetkilileri suçladı. Can, “Ülkemizde her sene kene vakalarından onlarca insan yaşamını yitiriyor. Evde kene olduğunu söylememe rağmen ilaçlamaya gelen olmadı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri Marmara Bölgesi’nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne yol açan cinsi kene bulunmadığını söyledi. Peki bu hastalığa neden olursa ne yapacağız? Çoluk çocuk korkuyor. Biran önce ev ve bahçemizin ilaçlanmasını istiyoruz” dedi.

  Keneleri gördüğünde çok korktuğunu söyleyen 11 yaşındaki Merve Can ise, “Önce bahçemizde sonra da evimizde gördük. İlaçlama yapılmadı. Her gün burada oynuyoruz ve çok korkuyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yeşil alanlara çıkamıyoruz” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı