Gündem Haberleri

  İzmit'te kaçak su kullanan 128 kişiye hapis cezası

  A.A
  17.02.2006 - 11:00 | Son Güncelleme:

  İzmit'te, geçen yıl kaçak su kullandığı tespit edilen ve hakkında suç duyurusunda bulunulan 247 kişiden 128'i hapis cezasına çarptırıldı.

  İzmit Su ve Kanalizasyon Dairesi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, İSU tarafından geçen yıl başlatılan kaçak ve usulsüz su kullanan ve kullandıranların tespiti için yapılan çalışmaların bu yıl da sürdürüldüğünü söyledi.

  Bayram, oluşturdukları özel ekiplerce geçen yıl 134 bin 386 abonenin planlı şekilde taramasının yapıldığını, bunun sonucunda bin 104 kişiye kaçak ve usulsüz su kullandığı gerekçesiyle ceza tutanağı, 4 bin 299 aboneye de sayaç ve tesisat kontrolleri sırasında tespit tutanağı düzenlendiğini belirtti.

  Bayram, şöyle konuştu:

  “Ceza tutanağı düzenlenen abonelere 957 bin 308 YTL para cezası verildi. Bunun yanı sıra 247 kişi hakkında Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk.

  Haklarında dava açılan bu kişilerden 128'i hırsızlık suçundan 2 ila 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezaları paraya çevrilip ertelendi. Kullanıcı kaçaklarını dünya ortalamasının altına indirmekte kararlıyız.”

  ABONELERLE İLGİNÇ DİYALOGLAR

  Kaçak ve usulsüz su kullanan veya kullandıranların tespiti için gece gündüz çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Bayram, denetim sırasında ekipler ile abonelerle arasında da ilginç diyaloglar yaşandığını söyledi.

  Bayram, şunları kaydetti:

  “Suadiye Beldesi'nde, sayaç okumaya giden bir ekibimiz, abone tarafından elinde silahla kovalandı. Ekibimiz kaçmasa belki de daha kötü sonuçlar ortaya çıkacaktı.

  Yuvacık Beldesi'nde de evin kapısında köpek bulunan bir aboneye giden ekibimiz, görevini tamamlayıp evin avlusundan dışarıya çıktığında abone ile karşılaşmış.

  Abone, ekiplerimize (Ne arıyorsunuz, neden geldiniz?) gibi sorular sormuş. Bunun üzerine ekipten (su sayacını yazdık) cevabını alan abone, bu sefer (bahçedeki köpek size birşey yapmadı  mı?) diye sormuş, (Hayır) cevabını alınca da tabancasını ateşleyip görevini yapmayan köpeği öldürmüş.”

  Bayram, borsada da işlem gören Gebze'deki bir şirketin de yaklaşık 2 bin YTL'lik bir su faturasını 5 kez ödediklerini tespit ettiklerini ve fazla alınan parayı iade ettiklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı