Gündem Haberleri

  İzmit’te ’hafif’ bir model yarattık onay için bekliyoruz

  Hürriyet Haber
  04.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, Türkiye’de hızla büyüyen hafif ticari araç (Doblo, Transit vb.) sınıfına yönelik tamamen Türk mühendisler tarafından İzmit fabrikasında yepyeni bir model geliştirdiklerini söyledi. Prototipi hazırlanan aracın üretilmesi için Hyundai’yi ikna etmeye çalıştıklarını kaydeden Tarakçıoğlu, "Eğer onayı alırsak Hyundai’nin bu sınıfta yer alan ilk modeli Türkiye’de üretilecek" dedi.

  Son dönemde Koreli Hyundai’nin 1.2 milyar Euro’luk yatırımı Türkiye’nin en önemli gündem maddesi oldu. Bir taraftan Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında Korelilerin seçim yapmasını beklerken diğer taraftan Hyundai Assan, bu yatırımdan bağımsız olarak Türkiye’de önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye’de 2005 yılında önemli satış grafiği yakalayan Hyundai Assan’ın Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, yeni projeleri ve 1.2 milyar Euro’luk yatırım hakkında önemli açıklamalar yaptı.

  Tarakçıoğlu, Koreli ortakları Hyundai’nin Türkiye’de yıldızı parlayan hafif ticari araç sınıfında yer alan bir modeli bulunmadığını belirterek, "Bu alanda bir çalışmaları da yok. Hyundai cephesinde böyle bir araca talebi yalnızca Türkiye gösteriyor. Biz de bu konuda mühendislik çalışmaları yapıyoruz" dedi.

  İÇİNE BİNECEK ARAÇ YAPTIK

  Yapılan mühendislik çalışmalarının ardından bir araç ortaya çıkardıklarını belirten Tarakçıoğlu, şöyle konuştu: "Bugün elimizde yapılan mühendislik çalışmasının ardından dokunabileceğiniz ve içine binebileceğiniz bir aracımız var. Ancak bunun gerçekleşmesi için satış rakamlarının dengeli olması gerekiyor. Çünkü bir yatırım gerekecek. Bu nokta da Hyundai Motor Corporation’un ikna edilebilmesi gerekiyor. Yöneticiler ve mühendisler olarak bize burada böyle bir rol düşüyor. Türkiye’de satacağı adet tahmini ve ihracat potansiyelini bir araya getirdiğimiz zaman yapılacak yatırımı karşılaması ve sonrasında da kára geçmesi gerekiyor."

  "Üç ay içinde böyle bir onayı alsak bile 1.5 yıl içinde bu araç hatlardan çıkar" diye konuşan Tarakçıoğlu, "Dolayısıyla iyimser olarak önümüzde 1.5 yıl gibi bir süreç var. Biz nerden baksanız 6 aydır bu işin üstündeyiz. Ben bir gün Türkiye’de böyle bir aracı yapacağımıza inanıyorum. Hyundai’de böyle bir modeli yapan tek ülke biz olacağız" açıklamasını yapıyor.

  AİLE OTOMOBİLİ DE GELİYOR

  Tarakçıoğlu, Hyundai Assan fabrikasında üretilecek olan ikinci yerli binek araç hakkında da ipuçları vererek, "Bu konuda üretim ve yatırım kararı alındı. 2007 yılının Mart ayından itibaren bu model piyasaya girecek. Bu model Hyundai’nin mevcut ürün yelpazesindeki araçlardan birinin Mart 2007’deki yeni versiyonu olacağını söyleyebilirim. Yani mevcut olan araçlardan birinin makyaj değil, tamamen yenilenmiş hali olacak" diye konuştu. Tarakçıoğlu, bu otomobilin aile modeli olacağını da belirterek, Avrupa’da yükselmekte olan sınıfın temsilcilerinden biri olacağını sözlerine ekledi,

  Tarakçıoğlu, bu model için çalışmalara başladıklarını da belirtirken, konu hakkında şunları söyledi: "Biz bu araçla üretimimizi 60 binden 120 bin adede çıkaracağız. Bununla ilgili bir ek tesis yapımına başladık. Sonuçta bu model bizim ikinci binek üretimimiz olacak. Bu araç üretim ve ihracat açısından büyük önem taşıyor. Avrupa’ya ihracat söz konusu olacak ve Hyundai’nin değişen yüzünü göstermek açısından çok önemli olacak."

  Tüm bayilerimiz ISO 9001’li olacak

  Kurthan Tarakçıoğlu, Türkiye’de yürürlüğe giren blok muafiyet yasasıyla distribütörler ve bayiler için yepyeni yapılanmalardan geçileceğini belirterek, "Biz bu yasaya çok hazır bir markayız. Tüm bayilerimiz ISO 9001 belgesi alacak. Bugün Türkiye’de 1000 tane bayi var, bunların sadece 15-16 tanesinde bu belge var. Biz bütün bayilerimize bu belgeyi aldıracağız ve bununla ilgili projeye başladık. Eğitimler başladı ve 2006 Kasım’da tüm bayilerimizin bu belgeyi almasını sağlayacağız" şeklinde konuşuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı