Gündem Haberleri

  İzmirli gazetecilerden baskı ve saldırılara tepki

  Banu ŞEN/İZMİR
  03.10.2015 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Gazetecilere yönelik artan baskılar ve saldırılar nedeniyle İstanbul'da basın meslek örgütlerinin düzenlediği protestoya İzmirli gazeteciler de katıldı.

  İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin (İGC) öncülüğünde Konak Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Heykeli önünde bir araya gelen çok sayıda gazeteci son dönemde yaşananlarıprotesto etti.

  İzmirli gazetecilerden baskı ve saldırılara tepki

  Konak’ta bulunan Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı önündeki protestoda gözdağlarına, korkutmalara karşı, ‘özgür basın’ın yılmayacağını haykırdıklarını ifade eden İGC Başkanı Misket Dikmen, “Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeler içindeyiz. Son zamanlarda medyaya yönelik baskıları ve 'Onun tırnaklarını, dişlerini sökmesini biliriz, 'İstesek sinek gibi ezeriz, döveriz' şeklinde yazan sözde köşe yazarlarının, bu demokrasi karşıtı ürkütücü ifadelerini şiddetle kınıyor, reddediyoruz. Üstelik tüm bunların sonucu, şehir eşkıyalarının durumdan vazife çıkarıp, saldırıya geçtiğini de görüyoruz. Son dönemde yaşadıklarımız apaçık gözdağıdır, basına hiza verme çabasıdır. Devletin can güvenliğimizi sağlamadığını hisseden biz gazeteciler, bugün her açıdan özgür olmadığımızı ilan ediyoruz! Siyasi iktidar ülkeyi yönetendir. Yaşadıklarımızın sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır. Hükümete, İçişleri Bakanlığı’na sesleniyoruz. Yaratılan bu 'Vandalizme dur' demek için meydanlardayız. Tek ses olduk, el eleyiz, buradayız. Her koşulda, halkın haber alma hakkını sonuna kadar yerine getirmeye kararlıyız. Bunun için bugün İzmir’den İstanbul’dan ve yurdun diğer bölgelerinden eş zamanlı sesleniyoruz” diye konuştu.

  İzmirli gazetecilerden baskı ve saldırılara tepki

  Dikmen'in bildiriyi okumasının ardından İzmirli gazeteciler “Özgür Basın Susturulamaz” sloganı atarak yaşananları alkışlarla protesto etti. İzmirli gazetecilerin katıldığı protestoya, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Tacettin Bayır, CHP İzmir eski Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı Atila Sertel, gazeteci-yazar Uğur Dündar, gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı. Ortak bildiriyi İGC Başkanı Misket Dikmen okudu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı