Gündem Haberleri

  İzmir'in tarihi talan edildi

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 11:38 | Son Güncelleme:

  İzmir`de, yılbaşından bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında ceylan derisi üzerine el yazması Kuranıkerim, Osmanlı Padişahlarına ait nişanlar, "Aşk Tanrısı Eros" heykelinin de aralarında bulunduğu, 1732 parça tarihi eser ele geçirildi.

  Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılığına karşı 2001 yılı içerisinde 26 operasyon gerçekleştirdiler. Operasyonlarda, yurt içinde alıcı aranan veya yurt dışına çıkarılmak istenen 1732 parça tarihi eser ele geçirildi.

  BİR OPERASYONDA 928 PARÇA ESER

  Konak İlçesi Eşrefpaşa Semti`nde gerçekleştirilen bir operasyonda, Ortaçağ, Helenistik, Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait 928 parça tarihi eser ele geçirildi.

  İzmir Müze Müdürlüğü yetkilileri, aralarında M.Ö. 5. Yüzyıl`dan kalma toprak figürler, altın ve gümüş sikkeler, kurşundan sapan taşı, yüzük, saat kösteği, kutular, bronz ok uçları ve altın objelerin bulunduğu eserlere değer biçemezken, eserlerin, Rodos Adası, Kütahya, Milet, Kuşadası ve Denizli`deki kaçak kazılardan elde edildiği anlaşıldı.

  İzmir`in Karşıyaka İlçesi`nde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen operasyonda ise, Aydın Milet Müzesi`nden çalınan  çeşitli dönemlere ait 35 parça eser, 35 milyar lira karışığında satılmak istenirken Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafında ele geçirilmişti.

  ESERLER MÜZEYE, KAÇAKÇILAR CEZAEVİNE

  Jandarma ve polis operasyonlarında ele geçirilen eserler arasındaki ceylan derisi üzerine el yazması Kuranıkerim, Osmanlı Padişahlarına ait nişanlar, ``Aşk Tanrısı Eros`` heykeli, mezar lahitlerine değer biçilemediği belirtildi.

  Operasyonlar sonunda, 64 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 24`ü tutuklanarak cezaevine gönderildi, diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Ele geçirilen 1732 parça tarihi eser ise, İzmir Müze Müdürlüğü`ne teslim edildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı