Gündem Haberleri

  İzmir'in kurtuluşu kutlanıyor

  Hürriyet Haber
  09.09.2005 - 15:36 | Son Güncelleme:

  İzmir'in kurtuluşunun 83. yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda geçit töreni yapıldı.

  İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, askeri bir araçla tören birliklerini denetledi, vatandaşların bayramını kutladı.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, burada, İzmirlilere hitaben yaptığı konuşmada, bir kentin onur günleri bulunduğunu, 9 Eylül'ün böyle bir gün olduğunu söyledi.

  9 Eylül'ün, kentin düşman işgalinden kurtulup ülkesiyle bütünleştiği, kurtuluş, bağımsızlık günü olduğunu belirten Kocaoğlu, şöyle dedi: “İzmirli olarak gururla söyleyebiliriz ki, 9 Eylül aynı zamanda ülkemizin kurtuluşu, çağdaş, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti müjdesini anlatan ulusal bir gündür. 9 Eylül'ler, özgürlük ve bağımsızlığımız için can veren yiğitlerimizi, ulusal duruşumuzu, Cumhuriyet ideallerini anımsama ve anımsatma günleridir. Bugün, birçok ilki İzmir için tasarlayan ve gerçekleştiren, kentimizin her yerinde derin izler bırakan, asker, devrimci ve siyaset adamı kimlikleri yanında özel yaşamıyla da İzmir ile bütünleşen, İzmir'i sevdiğini her fırsatta dile getiren, bize bugün de çağdaşlık yolunda ışık tutan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'e sevgi, bağlılık ve şükran duygularımızı ifade etme günüdür.”

  Bugünün sadece gurur günü değil, görev ve sorumlulukları hatırlama günü olduğunu belirten Kocaoğlu, “9 Eylüller aynı zamanda geçmişten bugüne İzmir için çalışan ve yüreklerimizde çok özel yerleri olan İzmir sevdalılarını anımsama ve saygıyla anma günleridir” diye konuştu.

  Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, şiirlerin okunması ve geçit töreniyle devam etti.

  Ulaştırma Okulu Komutanı Tümgeneral Emin Ulaş idaresindeki geçit töreni, öğrenciler ve izcilerin geçişiyle başladı. İzmir'de bulunan Makedonya, Romanya, Polonya ve Bulgaristan halk oyunları ekiplerinin de katıldığı törende, Gürçeşme Huzurevi'nde kalan yaşlıların geçişine vatandaşlar alkışlarla destek verdi. Askeri birliklerin geçidinden sonra polis ve itfaiye ekipleri de geçit törenine katıldı. Bazı sivil toplum örgütleri de geçit töreninde yer aldı. Törende Hükümet Konağı'na Türk Bayrağı'nın çekilmesinin canlandırılışı, vatandaşların coşkulu alkışlarıyla karşılandı.
    
  BUCA KAYMAKAMI RAHATSIZLANDI
    
  Vali Köksal, Orgeneral Tuncel ve Başkan Kocaoğlu ile üst düzey yöneticilerin bulunduğu tribünde bulunan Buca Kaymakamı Mehmet Can, rahatsızlandı. Tören alanı yakınında bekletilen ambulans, alana gelerek Mehmet Can'ı hastaneye götürdü.

  Bazı İzmir milletvekillerinin de katıldığı törene, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı