GeriGündem İzmir'i kana bulayacaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'i kana bulayacaktı

KUZEY Irak'ta ve Suriye'de terör örgütü PKK'nın kamplarında eğitim gördükten sonra geldiği İzmir'de, bombalı eylem hazırlığındayken yakalanan ‘Cihan’ kod adlı F.Y., ağabeyi S.Y. ve kendilerine yardımcı olduğu ileri sürülen A.S., işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Emniyet çıkışında suçlamaları kabul etmeyen bombacı F.Y.'nin, kentteki ormanlık alanlarda saklanıp eylemlerini gerçekleştirmeyi düşündüğü, ileride örgütün bölge bombacısı olmayı hedeflediği ileri sürüldü.

Kuzey Irak ve Suriye'deki terör örgütü PKK'nın kamplarında bomba eğitimi gören ‘Cihan’ kod adlı 33 yaşındaki F.Y.'nin, Amanos Dağları üzerinden geçen 20 Mayıs'ta İzmir'e geldiğini öğrenen polis, harekete geçti. PKK'lı bombacının, İzmir'in Kadifekale semtindeki, ağabeyi 36 yaşındaki S.Y.'nin evinde saklanmaya başlamasıyla da operasyon için düğmeye basıldı. Bombacının yerinin, bağlantı kurduğu, yardım aldığı kişilerin isimlerin belirlenmesiyle de geçen salı günü saat 23.00 sıralarında operasyona başlandı.

 Terör timleri, ilk olarak evine doğru giden, inşaat işçisi ağabey S.Y.'yi gözaltına aldı. S.Y.'nin kardeşinin polisle çatışabileceğini söylemesi üzerine, ağabeyin anahtarıyla evin kapısı açılıp içeri girilerek baskın yapıldı. Bu sırada kaldığı odadaki yatağında uzanan bombacı F.Y., etkisiz hale getirilerek yakalandı. Evdeki aramalarda ise F.Y.'nin yatağının başucunda bulunan ve poşetlerle kamufle edilmeye çalışılan 500 gram A-4 patlayıcı, 2 elektrikli fünye, 3 cep telefonu ve bir miktar Hint keneviri ele geçirildi. F.Y.'nin İzmir'de bağlantı kurduğu 33 yaşındaki A.S., 37 yaşındaki ağabeyi S.S., kardeşi 27 yaşındaki S.S. ve 31 yaşındaki H.O. da gözaltına alındı.

Sorgusunda susma hakkını kullanan bombacı F.Y.'nin 10 yıl önce katıldığı PKK'nın tüm kamplarında eğitim gördüğü, son olarak bomba eğitimi aldıktan sonrada Suriye ve Amanos Dağları üzerinden bombalı eylemlerde bulunmak üzere İzmir'e geldiği öğrenildi. Ağabeyi S.Y.'nin evinde iki gün kalan F.Y.'nin son zamanlarda terör örgütüne katılımın azaldığı ve toplumsal eylemlerin yapılamadığı Torbalı ilçesinde yeniden canlanmak amacıyla eylem hazırlığı yapmaya başladığı saptandı.

F.Y.'nin ilçe girişinde buluştuğu A.S.'yle ilçedeki askeri ve polis merkezlerinin yerlerini tespit edip planlamalar yaptıktan sonra ağabeyinin evindeki patlayıcıları almak için tekrar geldiği İzmir'de, her an bombalı saldırı yapabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak operasyonla yakalandığı bildirildi. Gözaltındaki zanlılardan S.S. ve kardeşi S.S., ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı, H.O. ise arandığı başka bir suçtan dolayı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Gözaltında işlemleri tamamlanan bombacı F.Y., ağabeyi S.Y. ve kendilerine yardımcı olduğu belirlenen A.S., işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Soğukkanlı olduğu gözlenen bombacı F.Y., basın mensuplarının pişman olup olmadığını sorması üzerine, “Ne pişmanlığı. Bu olaylarla ilgim yok. Hepsi düzmece. Terör örgütüyle bir alakam yok” diye konuştu. Emniyet yetkilileri, F.Y.'nin, kentteki ormanlık alanlarda saklanıp eylemlerini gerçekleştirmeyi düşündüğünün, ileride örgütün bölge bombacısı olmayı hedeflediğinin belirlendiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle