Gündem Haberleri

  İzmir'deki "usulsüz dinleme" davasında yeni tutuklama

  AA
  15.06.2017 - 20:35 | Son Güncelleme:

  İzmir'de "gerçeğe aykırı belgeler düzenleyerek başka isim ve IMEI numaraları üzerinden alınan mahkeme kararlarıyla usulsüz dinleme yaptıkları" öne sürülen emniyet mensupları hakkındaki açılan davanın görülmesine devam edildi.

  İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz yargılanan bazı sanık ve mağdurlar ile taraf avukatları hazır bulundu.

  Mahkeme başkanı, bu dosyanın, kamuoyunda "İzmir'deki askeri casuslukta kumpas" davası olarak bilinen, FETÖ/PDY üyelerinin sahte delil ürettiği iddialarına ilişkin İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 68 sanığın yargılandığı davayla birleştirilmesi talebinin reddedildiğini belirtti.

  Mağdur polis memuru A.D. sanıkların uzun süre kendisini de usulsüz bir şekilde dinlediğini belirterek, sanıklardan şikayetçi olduğunu ifade etti.
  Mahkeme heyeti, başka suçtan tutuklu bulunan sanık İsmail Şahin'in bu dosyadan da tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

  OLAY

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 27 Ocak 2015'te, İzmir merkezli 13 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 24 kişi gözaltına alınmıştı.
  İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun hazırladığı iddianamede, müfettişlerce İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde yapılan denetimlerde, 2009 ile 2013 yıllarında gerçeğe aykırı belgeler düzenlenerek başka isim ve IMEI numaraları üzerinden alınan mahkeme kararları ile çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, üniversite rektörleri, akademisyen, eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, üst düzey emniyet mensupları ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 92 kişinin dinlendiği yer almıştı.
  Bu davanın, aynı mahkemede görülen "usulsüz dinleme"ye ilişkin diğer davayla birleştirilmesinin ardından sanık sayısı 40'a yükselmişti. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı