Gündem Haberleri

  İzmir'deki eylemde olay: 2 asker yaralı

  Taylan YILDIRIM-Kamera: Yasin TİNBEK- İZMİR (DHA))
  07.01.2015 - 11:43 | Son Güncelleme:

  İZMİR-İstanbul Otoyolu inşaatında kullanılmak üzere malzeme alınacak taşocağının kurulmak istendiği Kemalpaşa İlçesi Akalan Köyü sakinlerinin başlattıkları eylemde olaylar çıktı. Kadınlı erkekle yaklaşık 200 köylü, şantiye binası, bazı iş makinaları ve kamyonları camlarını kırdı. Bölgede önlem alan Jandarma Robokop timleri olayların büyümesini güçlükle önledi, 2 asker yaralandı.

  Akalan Köyü yakınlarında açılmak istenen taş ocağı için köylüler bir süre önce 'Yürütmenin durdurulması' istemiyle İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Başvuru henüz sonuçlanmazken firmanın şantiye kurup hazırlıklara başlaması köylülerin tepkisini çekti. Bir süreden bu yana çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan köylüler bugün bölgeye iş makinalarının da gelmesi ve çalışmaya başlayacağının duyulması üzerine sabah erken saatlerde kadınlı erkekle bölgeye gitti. Jandarma da önlem aldı.

  Ellerinde sopalar da bulunan kadınlı erkekle 200 kadar köylü iş makinalarının bölgeden çekilmesini istedi. Ancak birsüre sonra şantiyede çalışmanın durmadığını öne süren köylüler şantiye binasını bastı. Şantiyenin camları kırıldı. Köylüler daha sonra bir iş makinası ile bölgeye getirilen kamyonların da camlarını kırdı. Jandarma Robokop timleri iş makinalarının etrafını çevirip köylülerin daha fazla zarar vermesini engellemeye çalıştı.

  Köy Muhtarı Mustafa Çaktuğ, şöyle "Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz. ÇED raporu da alınmamış. Çalışmalar başladığı zaman başımıza taş yağacak. Kurulmak istenen taş ocağı köye çok yakın. Taş ocağı 200 öğrencinin okuduğu okula 650 metre uzaklıkta. Taş ocağından biran önce vazgeçilsin. Köyden daha uzak bir yerde açılsın" dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı