Gündem Haberleri

  İzmir'deki AIDS olayında 92 kişi temiz çıktı

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 14:08 | Son Güncelleme:

  İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Recep Gür Ustaoğlu, İzmir genelevinde AIDS virüsü taşıyan hayat kadının tespit edilmesinden sonra, Sağlık Bakanlığı`na bağlı hastanelere eliza testi yaptırmak için başvuran 92 kişinin test sonuçlarının temiz çıktığını bildirdi.

  Ustaoğlu, Sağlık Bakanlığı`na bağlı hastanelere yapılan 109 başvurunun 92`sinin sonuçlarının alındığını ve bunların negatif olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı`na bağlı hastaneler dışında üniversitelere ve özel polikliniklere 84 başvuruda bulunulduğunun belirlendiğini kaydeden Ustaoğlu, bunların sonuçlarının ise henüz alınmadığını belirtti. Ustaoğlu, üniversiteler ve özel polikliniklere yapılan başvuru sonuçlarının, referans laboratuvarlarında tekrar inceleneceğini duyurdu.

  Ustaoğlu, son günlerde Kızılay`a kan bağışlarında artış gözlendiğini, endişeli vatandaşların bu yolu eliza testine para ödememek için tercih ettiklerini belirtti. Ustaoğlu, ``Kızılay`a bağışlanan kanlarda yapılacak ilk tahliller sonrasında, kan örnekleri referans labarotuvarlarımızda da tedbir amacıyla tekrar incelenecektir. Çünkü Kızılay`da yapılan tahliller HIV virüsünün olup olmadığı sonucunu vermemektedir`` dedi.

  Toplumda AIDS için test yaptırmaktan çekinen vatandaşlar olduğununaltını çizen Ustaoğlu, ``Amacımız halk sağlını korumak`` dedi.

  Ustaoğlu, ayrıca AIDS virüsü taşıyan kişilerin kimliklerinin açıklanmasının, onların toplumdantecrit edilmelerine sebep olabileceğini hatırlatarak, vatandaşları ve basını daha hassas olmaları gerektiği konusunda uyardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı