Gündem Haberleri

  İzmir'de kredi kartı dolandırıcılığı operasyonu

  A.A
  10.11.2009 - 13:21 | Son Güncelleme:

  İzmir'de, polisin bir yıldır sürdürdüğü takibin ardından yaptığı operasyonda, yurt dışındaki internet korsanlarından temin ettikleri bilgilerle başkalarına ait kredi kartlarını kullanan şebekeye yönelik düzenlenen operasyonda 23 kişi gözaltına alındı.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, elde ettiği istihbaratlar doğrultusunda, kredi kartı dolandırıcılığı yapan ve daha önceki bir operasyonda tutuklanan G.B. ve S.B'nin elebaşılığını yürüttüğü suç örgütüne yönelik takip başlattı.

  Polis, yaklaşık bir yıl süren takibin ardından, İzmir merkez ve çevre ilçelerde düzenlediği operasyonla, 23 kişiyi gözaltına aldı.

  Operasyonda, 3'ü dizüstü toplam 9 bilgisayar, 4 pos cihazı, içerisine başka kişilerin bilgilerinin yüklendiği 54 kredi kartı, manyetik kart kopyalama ve yazdırma cihazı, program CD'leri, yüzlerce kişiye ait banka hesap bilgileri ele geçirildi.

  Şebeke üyelerinin, başkalarına ait kopyalanmış kredi kartı bilgilerini yurt dışındaki internet korsanlarından komisyon karşılığı alarak, farklı kredi kartlarına yükledikleri, bu kartlarla harcama yaptıkları belirlendi.

  Zanlıların ayrıca anlaştıkları iş yerlerinin pos cihazlarından kartla işlem yapmak suretiyle nakit para elde ettikleri ve şimdiye kadar 800 bin TL tutarında işlem yaptıkları tespit edildi.

  Zanlıların, yurt dışına para transferini de sahte bilgiler ve cep bank bankacılık sistemi ile gerçekleştirdikleri belirlendi.

  Elebaşılar G.B. ve S.B. başka bir suçtan cezaevinde olduğundan, bu kişilerin yerine şebekeyi G.O'nun yönettiği, daha önceki operasyonda kredi kartı dolandırıcılığından yakalanan M.A'nın da şebekeyle yurt dışındaki internet korsanlarının bağlantısını sağladığı iddia edildi.

  “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve faaliyetlerde bulunmak, sahte banka veya kredi kartı üretip kullanmak” suçlamalarıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen zanlılardan G.O'nun da aralarında bulunduğu 17 kişi tutuklandı. 6 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı