Gündem Haberleri

  İzmir'de kasım ayında ilk kar

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Özellikle Doğu bölgelerinde aralıksız yağan kar, yaşamı olumsuz etkiliyor. İzmir'in çevresindeki tepelere de 63 yıl sonra ilk kez kasım ayında kar düştü.

  Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Erten, "İzmir ender olarak kar yağışı alan illerimizden biri. Kış ortalarında bile şehir merkezinde kar görmek pek mümkün olmuyor. Bugün ise çevresindeki tepelerin tümüne kar yağışı aldı" dedi.

  Yağışın "tepelerde kar izi" şeklinde not düşülerek kaydedildiğini anlatan Erten, şöyle konuştu: "Kar yağışı kalın bir tabaka ile yüzeyde kalmadı. Sadece tepelerde beyaz bir görüntü oluştu. Ancak 1938 yılından bu yana yaptığımız ilk kayıt olması açısından önemli. Hava sıcaklığının Çarşamba gününden itibaren mevsim normallerine yükselmesini bekliyoruz. Akdeniz üzerinden yeni bir yağışlı sistem geliyor. Bugün beklediğimiz en yüksek hava sıcaklığı ise 10-12 derece arasında."

  Karayolları yetkilileri de kar yağışının sadece tepe yüksekliklerinde meydana geldiğini, Sabuncubeli gibi yüksek kesimlerdeki yollarda kar yağışı olmadığını söyledi.

  DOĞU BÖLGELERİ KARA TESLİM

  TAHIL AMBARI KONYA
  YAĞMURA DOYDU

  Türkiye`nin "tahıl ambarı" olarak bilinen Konya bölgesinde son günlerde mevsim normallerinin üstünde gerçekleşen yağışlar, kuraklığın sona ermesine neden oldu.
  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü`nün verdiği bilgiye göre, son 11 yılın en kurak dönemini geçiren Konya`da geçen hafta sonu etkili olan yağışlar, kasım ayı ortalamasının çok üstünde gerçekleşti.
  Yapılan ölçümlere göre, metrekareye Konya`da 49.7, Çumra`da 78.6, Karapınar`da 76.8, Seydişehir`de 147.8, Kulu`da 94.8, Yunak`ta 59.6, Ilgın`da 61.2, Akşehir`de 85.6, Cihanbeyli`de 46.4, Hadim`de 134.3, Beyşehir`de 74.3, Ereğli`de 50.4 kilogram yağış düştü.
  Meteoroloji yetkilileri, Kasım ayı yağış ortalamasının 31 kilogramolduğuna işaret ederek, ``Son yağışlar kuraklığı sona erdirdiği için memnun edici olmuştur. Önümüzdeki günlerde yeni bir yağışlı hava dalgası bekliyoruz`` dediler.
  Konya Tarım Müdürlüğü yetkilileri de, yağışların özellikle hububatekili arazilerde topraktaki tohumlara önemli yarar sağlayacağını söylediler.
  Yağışlar sonucunda toprağın yeterli miktarda rutubetlendiğini ve sulandığını belirten yetkililer, ``Yağışlar bu şekilde devam ederse, gelecek yıl rekolte artabilir`` diye konuştular. Öte yandan, son yağışlarla birlikte barajlardaki su seviyesinin de yükseldi.

  DİĞER BÖLGELER

  Son üç günde metrekareye Antalya`da 177, Çanakkale`de 121, Finike`de 107 kilogram yağış düştü.
    
  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü`nün açıklamasına göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava, kuvvetli lodosla birlikte son 72 saat içinde başta Akdeniz olmak üzere Ege ve İç Anadolu`nun batısında etkili oldu.  

  Yapılan ölçümlere göre, son üç günde metrekareye Antalya`da 177, Çanakkale`de 121 ve Finike`de 107, Gökçeada`da 95, Aydın`da 81, Silifke`de 79, Marmaris`te 72, Kütahya`da 70, Muğla`da 64, Anamur`da 61, Dalaman`da 58, Alanya`da 51, Uşak`ta 48 kilogram yağış düştü. 

  Meteoroloji uzmanları, yurdun çeşitli yerlerinde halen devam eden yağışların 28 Kasım Çarşamba gecesi gelecek yeni bir yağışlı sistemle süreceğinin tahmin edildiğini bildirdiler.

  Kar yağışı ve soğuk hava Doğu Anadolu Bölgesi`nde etkisini sürdürüyor.   Meteoroloji Bölge Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, Erzurum, Kars ve Ağrı`da bu sabahtan itibaren yeniden kar yağışı başladı. Kar yüzünden bu illerdeki kar kalınlıkları Ağrı`da 35, Erzurum`da 17, Kars`ta 8 santimetreyi buldu. Kar kalınlığı yüksek kesimlerde ise 50 santimetreye ulaştı.  Kar yağışının bölgede 2 gün daha devam edeceği, daha sonra bölge illerinde sis beklendiği bildirildi. Bu arada, en düşük hava sıcaklığı eksi 14 derece ile Ağrı`da ölçüldü.

  Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri de bölgede 500 dolayında köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu, geçen hafta açtıkları yolların kar yağışı nedeniyle tekrar ulaşıma kapanmaya başladığını belirterek, kar yağışı devam eden yerlerde, acil durumlar haricinde karla mücadele çalışmalarını şimdilik durdurduklarını bildirdiler.
     
  KAR YAĞIŞI KIŞ TURİZMCİLERİNİ SEVİNDİRDİ
     
  Erzurum`da devam eden kar yağışı Palandöken Dağı`nda bulunan otel işletmecilerinin ise yüzünü güldürdü.  Geçen yıl dağda yeterli düzeyde kar göremediklerini anımsatan otelyetkilileri, bu sene kar yağışının erken başlamasıyla birlikte kayak sezonunun daha uzun süreceğini belirttiler. Palandöken Dağı`nda kar kalınlığı 45 santimetreyi buldu.
     
  KÖY YOLLARI KAPALI
     
  Doğu Anadolu Bölgesi`nin Van, Bitlis ve Hakkari illerinde 84 köy ulaşıma kapandı. Alınan bilgiye göre, bölgede geçen hafta etkili olan kar yağışınınetkisinin azalmasıyla Van, Hakkari, Bitlis ve ilçelerinde yaşam normale dönerken, Van ve çevresinde bugün ve yarın kar yağışı ile birlikte şiddetli rüzgar bekleniyor.

  Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yoğun kar yağışı dolayısıyla söz konusu il ve ilçelerinde ulaşıma kapanan 500 köy yolundan 416`sının ulaşıma açıldığını belirterek, 84 köy yolunun halenkapalı olduğunu ifade ettiler.  Yetkililer, kapalı olan köy yollarındaki çalışmaların devam ettiğini söylediler.

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, Van ve çevresinde bugün ve yarın kar yağışı beklendiğini dile getirerek, kuzey-güney yönlü orta şiddette, zaman zaman şiddetli rüzgarın da etkili olmasınınbeklendiğini bildirdiler.
     
  KAYSERİ 'DE ULAŞIM AKSIYOR
     
  Kayseri`de geçen haftadan beri etkili olan tipi köylere ulaşımı aksatıyor. Köy Hizmetleri İl Müdürü Cahit Dursun, özellikle Pınarbaşı ve Sarız ilçelerinde ulaşımı olumsuz yönde etkileyen kar yağışı ve tipi ile ekiplerinin 24 saat etkin mücadele yaptığını söyledi.

  Tipi nedeniyle köylerde kar mücadelesi yapan ekiplerinin sıkıntılıgünler geçirdiğini belirten Dursun, her iki ilçede 30 civarında köy yolunu 3 ekibin defalarca ulaşıma açtıklarını, tipinin çalışma yaptıkları köy yollarını kısa süre sonra yeniden kapattığını söyledi. Dursun, dün akşam ulaşıma açtıkları halde bu sabah tipi sonucu kapanan Sarız İlçesi`ne bağlı Çavdar, Damızlık ve Altunsöğüt köylerinde çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi.

  KAR YOLLARI KESTİ

  Türkiye'nin Doğu bölgelerinde de etkili olan kar yağışı yüzünden bazı yollar ulaşıma kapandı. İkizdere-İspir yolunun Ovit Dağı ve Çaykara-Bayburt yolunun Soğanlı Dağı mevkileri, kar ve tipi nedeniyle geçit vermiyor. 

  Karayolları Genel Müdürlüğü`nden yapılan açıklamada, İkizdere-İspir yolunun Ovit Dağı mevkii ile Çaykara-Bayburt yolunun Soğanlı Dağı mevkiinin, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığı belirtildi.

  Afyon-Sandıklı-Dinar yolunun Porsuma Köprülü kavşağında yapım çalışmalarına devam edildiğinden sürücülerin, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri istendi.  Karayollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde yavaş gidilmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, araçlarda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulması, buzlu kesimlerde zincir takılması, aşırı yağış alan yörelerde ani heyelan ve çökme olaylarına karşı dikkatli olunması istenen açıklamada, araç kayması veya kaza gibi herhangi bir nedenle ulaşımın aksaması halinde ya da karayolları ekipleri tarafından kar ve buz mücadelesi çalışması sürdürülürken trafik akışının zorunlu olarak kesilmesi durumunda, araçların, tek sıra halinde kendi şeritlerinde beklemeleri gerektiğine dikkat çekildi.

  Açıklamada, yapım, bakım ve onarım çalışmaları ile kar, tipi, heyelan ve sel hasarı gibi nedenlerle kapalı olan yollar hakkında ``www.kgm.gov.tr`` internet adresi ile 0-312-425 47 12 ve 415 88 00 numaralı telefonlardan daha geniş bilgi alınabileceği bildirildi.

  BOLU'DA AÇ KALAN GEYİKLER KARAYOLUNA İNDİ

  Abant Milli Parklar Geyik Üretme Çiftliği`nde yaşayan 50 geyik, kar yağışı sonrasında aç kalınca, Abantyoluna kadar indi.

  Yiyecek aramak için Abant yolunun kenarına kadar gelen 50 geyiği gören tatilciler, geyikleri kaçırmadan fotoğraf çekmeye çalıştılar, yaklaşık 1 saat karların arasında yiyecek arayan geyikler, yolda kar temizleme çalışması yapan greyderlerin sesi ile ormana kaçtılar.

  Bolu Milli Parklar Başmühendisi Sezgin Akay, milli parkta yaşayan geyiklere hergün 5 çuval özel geyik yemi verdiklerini, bu rakamın kış mevsiminde 7 çuvala çıkartılacağını söyledi.

  Akay, kış mevsiminin geçen yıla göre erken geldiğini belirterek, ``Yağan kar sonrasında geyiklerin beslendiği orman örtüsü kar altında kaldı, geyikler bu yüzden aç kaldılar. Normalde saat 16-17 sıralarındabeslenme noktasında iniyorlardı, karla birlikte 2 saat önce ormandan aşağıya yiyecek aramak için inmeye başladılar`` diye konuştu.

  Sezgin Akay, Abant Geyik Üretme Çiftliği`nde 70 dişi, erkek ve yavru geyiğin yaşadığını belirterek, ``geyiklerden 10`u geçen yıl Gaziantep`e, 4`ü ise bu sene Karabük`e gönderildi, 6 geyik ise zaman zaman dışarı çıkıyor`` dedi.  

  OKUL AÇILIŞINA KAR ENGELİ

  Bitlis`te yapımı tamamlanan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu`nun (YİBO) açılışı, kar yağışı nedeniyle ertelendi. Bitlis Valisi Uğur Boran,  kar yağışı dolayısıyla okul açılışının başka bir tarihe ertelendiğini söyledi. 

  Boran, Tekel Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve yaklaşık 2 trilyon liraya malolan okulun, bölgenin en büyük ve modern okullarından biri olduğunu belirtti. YİBO`dan 6 köyün yararlanacağını ifade eden Vali Boran, ``Eğitime büyük önem veriyoruz. Yıllar önce bu sorunların ortadan kaldırılmış olması gerekirken, terör olayları nedeniyle bugünlere kadar sarkmış. Şimdi kaybolan yılları telafi etmeye çalışıyoruz`` dedi.  

  Okulun açılış törenine, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz`ın yanı sıra Devlet Bakanları Edip Safder Gaydalı ve Yılmaz Karakoyunlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan`ın da katılmaları bekleniyordu.

  KIRKLARELİ'DE KAPANAN KÖY YOLLARI AÇILDI

  Kırklareli'de iki gündür etkili olan kar yağışı sonucu kapanan köy yolları yeniden ulaşıma açıldı.

  Kofçaz Belediye Başkanı Nihat Öztürk, ilçeye bağlı 10 köyün kar yağışı nedeniyle kapanan yolunun, yapılan çalışmalar sonucunda yeniden trafiğe açıldığını belirterek, "Köy Hizmetleri ekiplerinin çalışmaları sonucunda köylerimizin yolları açıldı. Kula Köyü`ndeki çalışmalar da tamamlanmak üzere. Kar yağışının tamamen durması da yolların açılmasında faydalı oldu" dedi.  

  Öztürk, kar nedeniyle elektrik enerjisi verilemeyen köylerdeki arızaların giderilerek, elektrik verilmeye başlandığını da sözlerine ekledi.

  Kofçaz'da kar kalınlığı 15 santimetreyi bulurken, dağ köylerinde  30 santimetreye kadar ulaşıyor. 

  Öte yandan, kar nedeniyle yolu kapanan Demirköy`e bağlı 5 köy ile Kırklareli merkeze bağlı Çağlayık, Şükrüpaşa ve Karadere köylerinin yollarının da yeniden ulaşıma açıldığı bildirildi.

  SAĞANAK YAĞIŞ MUĞLA VE FETHİYE'DE ZARARA YOL AÇTI

  Muğla'nın Fethiye ve Yatağan ilçelerinde dün meydana gelen sağanak yağış ve şiddetli rüzgar sonrasında oluşan hasarla ilgili tesbit çalışmaları devam ediyor.

  Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, yaptığı açıklamada, Fethiye'de 24 Kasım Cumartesi günü saatte 52 kilometre esen rüzgar sırasında, halk arasında "hortum" olarak nitelenen doğa olayı meydana geldiğini hatırlatarak, şu bilgileri verdi:  "Fethiye'de şiddetli rüzgar sonunda Çamköy Beldesi`nde 8 plastik,Karaçulha Beldesi`nde 82 plastik ve 8 cam serada olmak üzere, toplam 92 bin 800 metrekare alanda zarar meydana geldi. Fatih Camii`nin minaresi yıkıldı. Saklıkent Kanyonu`nda ahşap köprü ile köy tüzel kişiliğine ait lokanta hasara uğradı. Yatağan İlçesi`nin Bahçekaya Köyü`nde ise sel sularını taşıyan kanalın tıkanması sonucu 3-4 evin alt katlarına su doldu."

  Vali Aksoy, hasar belirleme çalışmalarının kısa sürede tamamlanması hasar gören yörelerdeki altyapı tesislerinin hızla onarımı ve yeni önlemlerin alınması konusunda yetkililere talimat verdiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı