Gündem Haberleri

  İzmir'de kaçak akaryakıt operasyonu

  A.A
  26.10.2007 - 13:02 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Çiğli ve Aliağa ilçelerindeki imalathanelerde üretimini yaptıkları kaçak akaryakıtı İzmir, Ankara, Manisa, Konya, Antalya, Muğla, Aksaray ve Karaman'da piyasaya sürdükleri iddiasıyla 38 kişi yakalandı. Gözaltına alınanlardan 27'si ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakılırken, aralarında Enerji Piyasası Denetleme Kurulu üyesi 2 kişinin de bulunduğu 11 zanlı, adliyeye sevk edildi.

  Alınan bilgiye göre, bir istihbaratı değerlendiren İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, kaçak akaryakıt üretimi yaptıkları belirlenen İzmir'in Aliağa ve Çiğli ilçelerindeki 2 imalathanenin sahibi A.G. ile çalışanlarını takibe aldı. Yaklaşık 8 ay süren istihbarat çalışması ve teknik takip sonucunda, imalathanelerde üretimi yapılan kaçak akaryakıtın İzmir, Ankara, Manisa, Konya, Antalya, Muğla, Aksaray ve Karaman'da piyasaya sürüldüğü tespit edildi.

  İstihbarat çalışmalarının ardından örgüt elemanlarını yakalamak için harekete geçen mali polis, İzmir, Ankara, Manisa, Konya, Antalya, Muğla, Aksaray ve Karaman'da belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda, Çiğli ve Aliağa'daki imalathanelerin sahibi A.G. (43), imalathanelere kaçak akaryakıt yapımında kullanılan madeni yağları temin etmek için Manisa'da faaliyet gösteren Mesa adlı firmanın sahibi F.C. (33) adlı kadın, imalathanede görev yapan ve dağıtım işinde çalıştıkları tespit edilen B.S.M. (52), V.E. (33), E.A. (49), L.S. (54), V.A. (32), O.G. (37) ve M.G. (45) yakalandı. Olaya karıştıkları tespit edilen Sanayi ve Ticaret İzmir İl Müdürlüğünde görev yapan Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) üyesi İ.K. ve F.B. de polis tarafından gözaltına alındı.

  Örgüt elemanları ile bağlantıları oldukları belirlenerek yakalanan 27 şüphelinin ise ifadeleri alındıktan sonra soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.

  KAÇAK AKARYAKIT, ARAÇ MOTORLARINA ZARAR VERİYOR

  Kaçak akaryakıt üretimi yapılan Aliağa ve Çiğli'deki imalathaneler ile diğer illerdeki örgüt elemanlarının adreslerinde yapılan aramalarda 2 ruhsatsız tabanca, bunlara ait çok sayıda mermi, 10 bilgisayar, 200 porno içerikli CD, şirketlere ait 30 çuval belge ve evrak, piyasaya sürülmek üzere hazırlanmış ve içinde kaçak akaryakıt bulunan her biri 14 kilogramlık 3 bin 685 teneke, her biri 175 litrelik 161 varil madeni yağ, 5 adet yağ dolumu yapılan 2 tonluk tank, yer altı tanklarında stoklanmış 33 bin litre madeni yağ, 22 bin litre fuel-oil ve 15 bin 210 kilogram solvent ele geçirildi.

  Örgüt elemanlarının piyasadan topladıkları kullanılmış madeni yağları, Aliağa ve Çiğli'deki imalathanelerde solvent ve diğer petrol ürünleri ile karıştırarak mazot ürettikleri, düşük kaliteli bu mazotu ucuz fiyata piyasaya sürdükleri, mazotu kullanan araçların motorlarının kısa sürede arıza yaptığının belirlendiği bildirildi. Örgüt elemanlarının, kaçak akaryakıt ile mücadelede görevli, gözaltındaki iki EPDK üyesine para yardımı ve hediye verdikleri, bu sayede kaçak akaryakıt üretimi yatırımlarına göz yummalarının sağlandığı öne sürüldü.

  Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 11 zanlı “örgüt kurmak ve üye olmak”, 5015 Sayılı Akaryakıt Kaçakçılığı Kanunu'na muhalefet”, rüşvet almak, vermek ve aracılık etmek”, “görevi kötüye kullanmak”, “sahtecilik”, “Vergi Usül Kanunu'na muhalefet”, “ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından Karşıyaka Adliyesine sevk edildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı