Gündem Haberleri

  İzmir'de ilköğretime türban girişimi

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
  07.01.2011 - 14:35 | Son Güncelleme:

  İzmir Konak Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu’na türbanla derse girmek isteyen sekizinci öğrencisi 13 yaşındaki A.Ş., yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle engellindi. Babası Hacı Ş. ile bu sabah okula gelen A.Ş., sınıfa çıkmak istedi. Ancak daha önce de babanın bu girişimini geri çeviren okul yönetimi izin vermedi. Kısa süre gerginlik yaşanırken polis de çağırıldı. Baba Hacı Ş. daha sonra kızını alıp okuldan ayrıldı.

  Hacı Ş., kızının kendi kararıyla başörtüsüyle sınıfa girmek istediğini, kendisinin de bu kara bir dindar olarak destek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  "Kızımın eğitim özgürlüğü elinden alınıyor. Başarılı bir öğrenci olmasmına rağmen daha önce de bu konu yüzünden kızım iki okula sürgüne gönderildi. Bu üçüncü okulu. Kızım eğitimdeki en ağır disiplin cezasını çekti. 45 gündür de bu okula başı kapalı geliyor. Okul yönetimi tüm etkinliklerden kızımı mağdur ediyor. Tek başına okul kütüphanesinde arkadaşlarından ayrı oturmak zorunda kalıyor."

  Kızının zorunlu eğitimi almasının her öğrenci gibi en doğal hakkı olduğunu belirten Hacı Ş., "Onun başörtüsü ile okumasını İnsan Hakları Evrensel Beyanemisi de destekliyor. Kızımın başörtülü eğitim hakkı için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık İnsan Haklarına, Milli Eğitim Bakanlığı’na kızımın fotoğraflı mektuplarını görderdim. Henüz olumlu bir sonuç alamadım" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı