Gündem Haberleri

  İzmir'de gümrük firmalarına operasyon

  Taylan YILDIRIM/İZMİR (DHA)
  17.01.2012 - 08:15 | Son Güncelleme:

  İzmir’den Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya giden ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturmada, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine kadar uzandığı ileri sürülen şebeke çökertildi. Operasyonda, aralarında İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B., Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi N.S.B., iki müdür yardımcısı, memurlar, gümrük müşaviri ile çalışanlarının da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin sahte belge ve rüşvet karşılığında gümrükten özellikle uygun olmayan gıda maddelerinin geçişini sağlayarak insan sağlığıyla oynadıkları ileri sürüldü.

  İzmir’de Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’nde usulsüzlükler yapıldığıyla ilgili ihbar mektubunun Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya ulaşmasının ardından soruşturma başlatıldı. Müfettişlerin araştırmaları sonrasında İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturmayı devraldı. Ekiplerin yaklaşık iki yıl süren takibinin ardından İzmir gümrüğündeki rüşvet çarkı tespit edildiği belirtildi.

  Soruşturmayla ilgili gerekli çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte eş zamanlı yapılan baskınlarda, aralarında İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B., aynı birimde müdür yardımcısı olan H.Y., Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde şube müdürü M.Ö., aynı müdürlükte memur olan Z.E., gümrük müşavirliği firmaları sahipleri Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi N.S.B. ve İ.Ç., gümrük müşavirliği çalışanlarından T.D., F.Ö., Y.Ç., E.G., Ç.U., H.B. gözaltına alındı.

  RÜŞVET ÇARKI KURULMUŞ

  Gözaltına alınan şüphelilerin polis takibi sırasında kullandıkları yöntemlerle karıştıkları ileri sürülen suçların da ortaya çıkarıldığı belirtildi. Gümrük müşavirliği firmalarının sahipleri ile çalışanlarının, İzmir gümrüğüne gelen malların usulsüz yollardan ya da sahte evrak düzenlenerek girişlerinin yapılmasını sağladığı öne sürüldü.

  Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B.’nin yardımcısıyla birlikte şebeke elemanlarına yardım ettiği, girişlerin yapılmasını sağladığı ve yol gösterdiği iddia edildi. Şebekenin en önemli alanının ise gıda üzerinde olduğu belirtildi.

  Yurtdışından getirilen gıda maddeleri numunelerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü laboratuvarlarındaki incelemeler sonrasında, uygun olmamasına rağmen sahte belgeyle uygunluk raporu verildiği ve böylelikle de girişlerinin sorunsuz olarak yapıldığı öne sürüldü. Şebekenin bu yöntemle yurda girmesini sağladığı gıda maddelerinin pazarlanmasına göz yumarak insan sağlığıyla oynadığı da iddia edildi.

  ÇOK SAYIDA ÇALIŞANIN DA İFADELİRİ ALINACAK

  Şebekenin tüm usulsüzlük faaliyetlerini iki gümrük müşavirliği firması üzerinden yaptığı, İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B.’nin özellikle bu müşavirlik firması sahipleriyle çok yakın ilişkilerde bulunduğunun polis takibi sırasında da tespit edildiği belirtildi.

  Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen N.B., operasyonla ilgili "Adalet yerini bulacak" açıklamasını yaptı. Rüşvet, sahtecilik, irtikap, gürük kaçakçılığı suçlarından sorgulanacak olan şüphelilerin vereceği bilgiler doğrultusunda yeni gözaltıların olabileceği, ayrıca operasyon çerçevesinde de müdürlüklerde görevli çok sayıda çalışanın ifadesine başvurulacağı bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı