Gündem Haberleri

  İzmir'de EXPO heyecanı yeniden başladı

  A.A
  02.05.2011 - 10:48 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in enerjisi, potansiyeli ve artılarıyla EXPO 2020'ye çok yakışacağını belirtti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales'e, EXPO 2020'nin Türkiye'nin ev sahipliğinde İzmir'de yapılması için başvuru mektubu göndermesinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Kocaoğlu, Erdoğan'a teşekkür etti.
  İzmir'in 2015 adaylık sürecinde büyük deneyim kazandığını ifade eden Kocaoğlu, “2015 adaylığımızdan kalan ev ödevimizi, yani İnciraltı'nın planlanması işini de hallettiğimizde, İzmir'in önünde hiçbir engel kalmayacak” dedi.

  Kocaoğlu, İzmir halkının Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarıyla 2020 adaylığı için var gücüyle çalışacağını belirterek, “İzmir halkı zaten EXPO ruhunun ne demek olduğunu, EXPO'nun kente neler kazandırabileceğini çok iyi biliyor. Bu da bizim 2020 yarışındaki en önemli avantajlarımızdan biri olacaktır” diye konuştu.

  İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ

  İzmir'in 1992 yılında başlayan EXPO rüyasının, 59. hükümetin BIE üyeliğine başvurusu ve ardından gelen 2015 adaylığıyla devam ettiğini ifade eden İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “EXPO tarihinde aday olup da ilk seferinde kazanan şehir yok. Biz bunu değiştirebilme yolunda önemli mesafe aldık, 12 oyluk bir fark ile kaybettik ama inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik” dedi.
  Türkiye'nin ve İzmir'in “10 olimpiyat büyüklüğündeki” EXPO'ya layık olduğunu, İzmirlilerin tekrar aday olmayı çok arzu ettiğini ve müjdenin dün sabah Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini söyleyen Demirtaş, İzmir olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını ve tüm güçleriyle çalışacaklarını kaydetti.
  Demirtaş, 2015 üyelik sürecinde yerel güçlerin çok etkin role sahip olamamasının eleştirildiğini hatırlatarak, İzmir'in daha bilinçli katkı koyması durumunda 2015'in kazanılabileceğini, 2015 sürecinden elde edilen deneyimle hazırlıklara erken başlamak gerektiğini söyledi.
  BIE'de en az gelişmiş ülkelerin çoğunlukla adaylar tarafından üye yapıldığını, bu ülkelerin delegeleriyle sıkı ilişkilere girildiğini ve bu ilişkilerin de zamanla oya dönüştüğünü anlatan Demirtaş, Türkiye'nin 2015 sürecinde bu noktada eksik kaldığını, ancak geçen sürede özellikle Afrika açılımı ile önemli mesafe alındığını belirtti.
  Demirtaş, özel yasa ile oluşturulacak EXPO İcra Kurulu'nda kentin yerel kurumlarının daha fazla yer alması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
  “2013 Mart ayında sandığa gidip de oy kullanacak delegelerle yakın ilişkilere girilmeli. Vakit kaybetmeden Paris'te 2020 EXPO ofisi açılmalı. Türkiye'nin tüm dünyadaki etkin lobi gücünü tam kullanmalıyız. Geçen oylamada Türk okullarının çok katkısı olmuştu örneğin, ama yardımlarını geç istemiştik, buna rağmen 10'dan fazla oy getirdiler. Sanırım 72 ülkede Türk okulu var, bunları değerlendirmeli, çalışmalara erken başlamalıyız.”

  EBSO BAŞKANI YORGANCILAR

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da 2020 adaylığını başından beri çok arzu ettiklerini, verilen destek için de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve tüm yetkililere teşekkür ettiklerini söyledi.

  2015 adaylık sürecinde İzmir'in tanınırlığının ciddi ölçüde artığına işaret eden Yorgancılar, geçmiş dönemin tecrübeleriyle, bu kez EXPO'nun kazanılacağına inandığını kaydetti.

  Başbakan Erdoğan'ın mektubunda belirtilen hükümet garantilerinin çok önemli olduğunu, EXPO'ya İzmir'in değil, Türkiye'nin projesi olarak bakılması gerektiğini ifade eden Yorgancılar, şöyle konuştu:
  “Neticede EXPO, hükümetlerin atmış olduğu oylarla belirleniyor. Geçen dönem tüm çalışmaların nasıl yapıldığını gördük, bu dönem o tecrübeyi kullanacağız. Aynı hataları tekrarlamadan süreci bu kez yüzümüzün akıyla tamamlayacağız inşallah.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı