Gündem Haberleri

  İzmir'de bombalar patladı: 1 ölü 9 yaralı

  Hürriyet Haber
  02.10.2007 - 09:49 | Son Güncelleme:

  İmir'in Buca İlçesi Şirinyer semtinde PKK tarafından gerçekleştirildiği sanılan iki ayrı patlamada, Atilla Eraslan(29) adlı bir kişi öldü, 9 kişi de yaralandı. Yaralılar ve şoka giren 2 kişi hastaneye kaldırıldı.Birbirlerine 100 metre mesafede yerleştirilen düzeneklerde ilk belirlemelere göre plastik patlayıcılar kullanıldı. Bölge esnafı ikinci patlamadan önce polisi uyardıklarını ancak dikkate alınmadıklarını iddia etti.


  İZMİR GÜNE BOMBALI SALDIRILARLA BAŞLADI / FOTO-GALERİ

  ZAMAN AYARI BOZULDU, ERKEN PATLADI

  Teröristlerin gece koyduğu zaman ayarlı bombalardan ilki saat 07.50'de temizlik işçi tarafından alınıp çöp bidonunu konulurken düzeneğinin bozulması sonucu erken patladı. İlk patlamadan sonra çevrede toplananları imha etmek üzere çalıntı motosikletin selesine konulan ikinci bomba zaman ayarı düzeneğinin devreye girmesiyle saat 11.25'de infilak etti.

  Şirinyer'deki ilk olay bugün saat 07.50'de bir alışveriş merkezi yanındaki çay bahçesinin kenarında Menderes Caddesi'nde meydana geldi. Belediyenin temizlik işini yapan MNA Yamanlar Şirketi'nde görevli temizlik işçisi Mustafa Özşefik, her sabah yaptığı gibi, çevredeki çöpleri süpürüp, içine koymak için çay bahçesindeki plastik çöp bidonunu yanına aldı. Otobüs durağının yakınındaki poşeti, çöp bidonuna koyarken patlama oldu. Patlamada, temizlik işçisi Özşefik'in sol bacağı ve sağ kolu koptu. Yoldan geçenlerden 41 yaşındaki Metin Bayaz da yaralandı. Durumu ağır olan Özşefik, ilk müdahalenin ardından Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevkedildi. Özşefik'in çalışma arkadaşları, patlamada kopan bacağı ve kolunun parçalarını dikilmek üzere aradı ancak didikelecek büyüklükte parça bulanamadı. Özşefik'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu, Bayaz'ın ise hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

  İKİNCİ PATLAMA CAN ALDI

  EŞKAL ANONS EDİLDİ       
  Çevredeki bazı işyeri ve evlerin camlarının da kırıldığı patlamanın ardından olayla ilgili olarak polis telsizinden eşkal anons edildi. Şüpheli kişinin 25 yaşlarında, 1.70- 1.80 boylarında esmer tenli, kirli sakallı kot pantolunlu, önünde örümcek ağı motifi bulunan siyah tişörtlü olduğu bildirildi. Tüm ekiplerin bu eşkal üzerinde duyarlı olmaları istendi.

  Menderes Caddesi'nde ilk patlamanın ardından polis çevrede geniş güvenlik önlemleri alırken, yaklaşık 100 metre uzaklıkta saat 11.25'te daha şiddetli bir patlama oldu. Bir halı mağazasının önüne, çalıntı motosikletin selesine konulan bombanın patlamasıyla birlikte ortalık savaş alanına dönerken, halıcıda çalışan Atilla Eraslan öldü. Arif Abay, Cemal Özdemir, Mehmet Oktay, Fatma Eren, Murat Gündoğdu, Batuhan Doğulu ve Gizem Turan yaralandı. Şoka giren 2 kişiyle birlikte 9 kişi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Yaralılardan Arif Abay'ın sağ kolu ve yüzünde yanıklar oluştuğu, Özdemir ile Oktay'ın ise el ve ayaklarından yaralandığı belirtildi.

  POLİS UYARILDI İDDİASI

  Olaydan sonra halıcının önünde toplananlar Atilla Eraslan'ın, selesindeki bomba patlamadan önce motosikletin kaldırılması için polisi uyardığını idda etti. Bu kişiler, Eraslan'ın sabah işyerine geldiğinde, kime ait olduğu bilinmeyen motosikleti görüp şüphelendiğini ve polisi arayıp kaldırılmasını istediği iddiası, emniyet yetkililerince doğrulanmadı.

  ZAMAN AYARLI PLASTİK PATLAYICI

  Bölgeye sevkedilen güvenlik güçleri, bombaların PKK'yı işaret ettiğinin altını çizerken, çevredeki binaların güvenlik kameralarına el koydu. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ilk belirlemelere göre patlayıcıların bulundukları yere geceden konulduğunu plastik ve zaman ayarlı olduğunu söyledi. Çapkın, daha şiddetli olan ikinci patlaya yolaçan bombanın çalıntı bir motosikletin selesine yerleştirildiğini anlattı.

  ÜÇÜNCÜ BOMBA ARANDI

  Bisiklet selesine konulan bombalarla yapılan eylemler
  PKK'lı töriristlerin daha önce de İzmir, Mersin ve Diyarbakır'da bisiklet selelerine koyduğu bombalarla gerçekleştirdiği eylemlerde 1 kişi öldü, 27 kişi yaralandı. İşte o eylemler:

  * Mersin'de bundan tam bir yıl önce PKK'lı teröristler aynı gün yine bisiklet selesine konulan patlayıcıyla eylem yaptı. 2 Ekim 2006 tarihinde Mersin Devlet Hastanesi Acil Servis önünde bisiklet selesine yerleştirilen bomba saat 12.20’de patladı. Olayda 3 kişi yaralandı.

  * İzmir Bornova'da 12 Mayıs 2007 günü, pazar yerine akşam tezgah arkasına bırakılan bisiklet selesine yerleştirilen bomba sabah saat 09.20'de patladı. Pazar yeri kan gölüne dönerken, olayda ünüvirsete mezunu olan ve pazarcılık yapan Hatem Kaval öldü, 18 kişi de yaralandı.

  * Diyarbakır’ın Ofis semtinde, 15 Haziran 2007 günü, şehir içi sefer yapan minibüslerin durağına, yine bisiklet selesine yerleşktirilen bombanın saat işe gidiş saati olan 08.00'de patlaması sonucu 3'ü esnaf 6 kişi yaralandı.

  Patlamaların ardından polis geniş çaplı önlem aldı. Bölgeye çok sayıda itfaiye aracı ile ambulans da gönderildi. Bomba imha uzmanları dedektör köpeklerle cadde boyunca patlayıcı madde kontrolü yapmaya başladı. Gelen bütün şüpheli paket ihbarları da ciddi şekilde değerlendirilmeye alındı. Bazıları fünye bağlanarak patlatıldı.

  BAKAN GÖNÜL: KINIYORUZ

  Çeşitli temaslar için İzmir'de bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir Valisi Cahit Kıraç ile birlikte saat 12.30'da olay yerine geldi. Bakan Gönül, olay yerinde 15 dakika incelemede bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, “Fevkalade üzücü bir durum, kınıyoruz. Bu insanların hayatlarını, organlarını kaybetmesi çok üzücü. Aileye taziyelerimi iletiyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bombanın cinsi belli değil. Civardaki güvenlik kameralarından, emniyet güçleri incelemeler yapıyor. Ancak iki olayda da benzer bomba kullanıldığı görülüyor” dedi.

  ESNAF BAYRAK ASTI

  İzmir'in Buca İlçesi'nde Atilla Eraslan'ın öldüğü, yaralanan 11 kişinin hastaneye kaldırıldığı iki ayrı patlamaya, halk tepki gösterdi. Çevredeki esnaf işyerine, semt sakinleri de balkonlara bayrak astı.
  Patlamaların olduğu yerde toplananlar ‘Kahrolsun PKK’ sloganları attı. Türkiye'de PKK'lıların gerekli cezalara çarptırılmadıklarını, insan hakları adı altında korunduklarını ileri sürenler gruptakiler, Abdullah Öcalan'ın asılmasını istedi. Protestocular, İstiklal Marşı okuduktan sonra dağıldı.

  TEK ÇOCUKLARINI TERÖR ALDI

  İzmir Buca'da bu sabah meydana gelen patlamalardan ikincisinde yaşamını yitiren 29 yaşındaki Atilla Eraslan'ın cesedi, İzmir Adli Tıp Kurumu'na gelen yakınları tarafından kıyafetlerinden teşhis edildi. Yüzü tanınmaz hale olan Eraslan'ın babası emekli işçi İrfan Eraslan ile annesi ev kadını Kevser Eraslan tek çocuklarını kaybetmenin acısını yaşadı.

  Askerliğini İstanbul'da yapan, üç aydır da halıcıda çalışan Atilla Eraslan'ın, kendi aralarında söylendikleri, sevdiği kızla evlilik hazırlığında olduğu, bunun için evini bile hazırladığı kaydedildi.

  Birkaç gündür grip olan Eraslan'ın hastalığının ağır seyrettiği için annesi Kevser Eraslan'ın bu sabah işe gitmemesini istediği, ancak onun ilaç alıp çalıştığı halıcıdaki görevine gittiği belirtildi.

  ‘MOTOSİKLET İÇİN POLİS ARANMADI’

  İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Buca'da ikinci bombanın yerleştirildiği motosikletin işyerinin önünden kaldırılması için polisin arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Çapkın, “Bizde öyle bir bilgi de yok. Ekipler ilk patlamayla ilgili orada çalışma yapıyordu. Sıcağı sıcağına gelip orada neden söylenmemiş. Ona göre arama yapılırdı. Böyle bir şey yok. En kısa sürede olayın sanıkları yakalanacak. Sizler de göreceksiniz” dedi.

  İKİNCİ BOMBA BULUNMALIYDI

  Buca İlçesi Şirinyer semtinde saat 07.50'de patlayan ilk bombanın ardından aynı yere yaklaşık 100 metre uzaklıktaki bir işyerinin önündeki motosiklete konulan ikinci bombanın da saatler sonra patlaması polisi eleştirilerin hedefi yaptı. İlk bombanın patladığı yerde inceleme yapan ekiplerin çalışmalarının çok dar bir çerçevede kaldığı, cadde üzerine ve çevre sokaklara yayılmadığı, sahipsiz otomobil, motosiklet gibi taşıtlara yönelik araştırmaların gereği gibi yapılmadığı iddia edildi, “Böyle bir çalışma yapılsaydı, bombanın patladığı dükkanın önüne parkedilen çalıntı motosiklet kolaylıkla farkedilirdi” görüşü dile getirildi. İkinci patlamanın ardından bütün caddenin dedektör köpeklerle ve bomba imha uzmanlarınca kontrol edilmesinin de bu çalışmanın ilkinin ardından yapılması gerektiğini ortaya koyduğu kaydedildi.

  SAĞ KOLU KESİLDİ

  İlk patlamada ağır yaralanan ve ameliyata alınan temizlik işçisi Mustafa Özşefik'in sağ eli yerine dikilemedi. Özşefik'in eli bileğinden kesilirken, parçalanan sol bacağı ameliyatla kurtarıldı. Özşefik'in tedavisinin Ege Üniversitesi Anestezi Yoğun Bakım Kliniği'nde sürdüğü, hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

  TEPKİ GÖSTERDİLER

  İzmir'in Buca İlçesi'nde meydana gelen patlamayı, Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi il başkanlıkları, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, Eğitim Sen İzmir 5 No'lu Şubesi, İzmir Tabip Odası ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam kınadı. Yapılan yazılı açıklamalarda masum insanlara yönelik olarak bu tür saldırıları gerçekleştirenlerin amaçlarına ulaşamayacakları vurgulandı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı