Gündem Haberleri

  İzmir'de 167 cinayetin 124'ünün failleri yakalandı

  A.A İzmir
  16.01.2006 - 10:27 | Son Güncelleme:

  İzmir'de, 2005 yılında meydana gelen 167 cinayetin 158'inin failinin tespit edildiği, 9'unun faili meçhul kaldığı ve olaylara karıştığı iddiasıyla 124 kişinin yakalandığı bildirildi.

  İzmir Emniyet Müdürü Halil Tataş, yasalar çerçevesinde delilden sanığa gitmek suretiyle 167 cinayetin 158'inin çözülmesinin büyük oranda başarı olduğunu söyledi.

  İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2005 yılında İzmir merkez ve 8 metropol ilçede 167 cinayet meydana geldi. Bunlardan 158'inin faillerinin belirlenirken, 9'u henüz aydınlatılamadı.

  Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin çalışması sonucu, cinayetlere karıştıkları iddiasıyla 124 kişinin yakalandığı ve haklarında düzenlenen evraklarla adliyeye sevk edildikleri belirtildi.

  ÇUVAL CİNAYETİ

  Asayiş Şube Müdürlüğü yetkilileri, İzmir'de 2005 yılında aydınlatılan en ilginç cinayetlerden birinin “çuval cinayeti” olduğunu bildirdi.

  Alınan bilgiye göre, 30 Eylül 2005 günü Çankaya Semti'nde inşaat halindeki bir otelin bahçesinde çuval içinde küfeye konulmuş, kimliği bilinmeyen erkek cesedi bulundu. Bir haftalık olduğu belirlenen cesedin kimliğini bulmak için çalışmaya başlayan polis ekipleri, küfede “Z.K” rumuzu bulunduğunu gördü. İzmir'deki tüm küfe imalatçıları ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucu, Z.K. rumuzlu küfeyi üreten imalathane bulunarak, satış yapılan kişiler araştırıldı.
  Yaklaşık 50 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen görüşmenin ardından küfelerden birinin Kemeraltı Çarşısı'nda kalaylama işi yapan Erhan Yetik'te bulunduğu, ancak, Yetik'in bir haftadır kayıp olduğu öğrenildi. Yetik'in eşi, morgdaki cesedi teşhis ederek, kocasına ait olduğunu bildirdi.

  Yetik'in iş ve özel yaşamını “mercek altına alan” Cinayet Büro Amirliği dedektifleri, ölen şahsın işyerinde çalışan yeğeni İ.T.Y'nin, bir süre önce çuval, ip ve koku önleyici kimyasal madde satın aldığını tespit etti.

  Şüpheli davranışlarda bulunan ve gözaltına alınan İ.T.Y'nin, “kendisini sürekli azarladığı ve onur kırıcı sözler söylediği için” amcasını öldürdüğü ortaya çıktı. Amcasını öldürdükten sonra cesedini 4-5 gün iş hanının yakınında gizleyen İ.T.Y'nin, kokmaya başlayınca inşaat halindeki otelin bahçesine attığı belirlendi.

  “TATAŞ: “POLİS, YASALAR ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞIYOR”

  İzmir Emniyet Müdürü Halil Tataş, yaptığı açıklamada, büyük şehirlerde asayiş olaylarının önemli sorun teşkil ettiğini, hemen her gün gasp ve cinayet olaylarının yaşandığını bildirdi.

  Polisin yasalar çerçevesinde delilden sanığa gitmek suretiyle olayları çözdüğünü ve bunda başarılı olduğunu ifade eden Tataş, şöyle konuştu:

  “Türk polisi, gelişen teknolojiyle birlikte daha çağdaş ve modern şekilde çalışmaya başlamıştır. Olay yerindeki en ufak bir parmak izi, kan veya tırnak izi bile polis için önemli ipucu olabilmektedir. Polisin, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'de işlenen 167 cinayetten 158'ini çözmesi büyük oranda başarıdır. Amacımız, bütün faili meçhul cinayetleri aydınlatmaktır. Böylece, mağdur ailelerin acılarını bir nebze olsun azaltacağımıza inanıyorum.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı