GeriGündem İzmir uydudan izlenecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir uydudan izlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kenti sağlıklı şekilde izlemek ve planlamalarını zamanında yapabilmek amacıyla uydu görüntülerinden yararlanacağı bildirildi.

Sistemin tanıtılması amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uydu görüntüleri ile kentin geleceğinin planlanacağını söyledi.

Uydudan alınan görüntülerin planlara ve haritalara işlenmesi ile mastır plan çalışmalarının alt yapısının oluşturulacağını ve Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki alanlarda, kaçak yapılaşmayı anında izleyebileceklerini belirten Kocaoğlu, görüntülerin planlama, mühendislik, mimarlık, haritacılık ve coğrafi bilgi sistemlerinde kullanılacağını kaydetti.

Genişleyen ve büyüyen İzmir'i izlemek ve gerekli planlama müdahalelerinde bulunmak amacıyla, sistemin büyük fayda sağlayacağını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi:

“Uydu görüntülerinden, imar planı çalışmalarında yararlanılacak. Arazi kullanımlarındaki değişimin izlenmesi, çevre düzeni planlarının yapımı ve yenilenmesi, afet ve acil müdahale durumları öncesi ve sonrasında yapılacak planlama çalışmalarında daha hızlı ve doğru karar verilmesi sağlanacak.

Mevcut su havzaları izlenerek, havzadaki kentsel, sanayi ve tarımsal faaliyetler izlenecek, kaçak yapılar belirlenecek. İZSU tarafından başlatılan çalışmalar bundan böyle Büyükşehir Belediyesi'nin uydu görüntülerinden elde edilen verilerle sağlanacak.

Bu veriler dereler, içme suyu ve kanalizasyon yatırımları ile ilgili projelerde kullanılacak. Ulaşım, trafik ve sinyalizasyon çalışmaları daha çağdaş yöntemle yürütülecek.”

GECEKONDULAŞMANIN ÖNLENMESİ

Başkan Kocaoğlu, sistemin özellikle gecekondulaşmanın önlenmesi konusunda büyük fayda sağlayacağını dile getirerek, gecekonduların zabıta yöntemi ile engellenemediğini belirtti.

Uydu görüntüleri ile gecekondu yapanların binaya taşınmadan tespitinin sağlanacağını ve planlı bir İzmir'in yaratılabileceğini ifade eden Kocaoğlu, böylelikle çarpık kentleşmenin önlenebileceğini kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşler Daire Başkanı İlhan Ekincioğlu ise uydudan ham görüntülerin alınacağını, daha sonra bu görüntülerin bilgisayar ortamında işleneceğini, ardında da harita paftalarının elde edileceğini söyledi.
Görüntülerin uydudan 6 aylık periyotlarla alınacağını kaydeden Ekincioğlu, projenin yıllık maliyetinin 500 bin YTL'nin altında olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle