Gündem Haberleri

  İzmir sahillerinde esrarengiz tekne

  Hürriyet Haber
  14.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Menderes İlçesi Özdere Beldesi sahilinde, Jandarma Kıyı Gözetleme Karakolu Mevkii'nde, Türk karasularına demirleyen Yunan bayraklı teknedeki, 2'si italyan, 1'i Arnavut uyruklu 3 kişi gözaltına alındı.

  Jandarma Kıyı Gözetleme Karakolu ile Miltur Oteli arasında kalan bölgede, kıyıdan açıkta demirleyen ‘Thomas-II’ adlı Yunan bayraklı gemidekilerin şüpheli hareketleri nedeniyle durum Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirildi. Sahil Güvenlik Botu'nun bölgeye geldiği sırada, demir alan tekne, takip sonucu Türk karasularında durdurularak, Kuşadası Limanı'na götürüldü. Yaklaşık 35 metre uzunluğundaki yat türü tekne, Kuşadası Sahil Güvenlik ekipleri tarafından emanete alındı. Kontrolde, teknedeki İtalyan uyruklu Pastro Polsybo (31) ile Giovanni Vociano'nun (29) pasaportlarının olmadığı, Arnavut uyruklu Cristo Zin'in ise pasaportunun bulunduğu anlaşıldı. Özdere Jandarma Karakolu'na ifade veren sanıklar, kaptan olduklarını, Atina'dan yola çıktıklarını, teknenin elektrik sisteminde gece meydana gelen arıza nedeniyle göstergelerin çalışmadığını, bu nedenle yönlerini kaybettiklerini, demirledikleri yerin de Sisam olduğunu sandıklarını söylediler. İtalyanlar, ‘İzinsiz olarak Türk karasuların ihlal ve pasaport kanununa muhalefet’ suçundan, Arnavut uyruklu kişi ise ‘pasaport kanununa muhalefet’ten Menderes Adliyesi'ne sevkedildi.

  TACİZ ATEŞİ

  Öte yandan Balıkesir'in Ayvalık İlçesi açıklarında uluslararası sularda trolle balık avlayan ‘Akrabalar’ adlı balıkçı teknesine, dün saat 12.45 sıralarında Yunan bayraklı bir bottan taciz ateşi açıldı. Havaya yapılan ve tekneye isabet etmeyen atışlardan sonra tekne, Altınoluk yönüne kaçarak durumu Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirdi. Bölgeye giden Türk botları, Yunan botunun, bölgeyi terkederek Yunan karasularına çekildiğini belirledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı