GeriGündem İzmir pazarlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir pazarlığı

‘Ege’de de varım'' mesajı vermek isteyen FP, İzmir için DYP ile işbirliği yapacak. FP bunun için DYP'in İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özfatura'yı destekleyecek. Karşılığında ise Konak, Karşıyaka ve Bornova'dan ikisi için destek isteyecek.

DYP ile FP arasında İzmir konusunda gizli bir seçim pazarlığı başladı. FP, İzmir'de DYP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Özfatura'nın desteklenmesi karşılığında, üç büyük ilçe; Konak, Karşıyaka ve Bornova'dan ikisini istiyor.

FP'nin, DYP ile yürüttüğü bu pazarlığın sonucunda, bugüne kadar bir türlü etkinlik sağlayamadığı Ege'de önemli bir üstünlük sağlayarak, ‘‘Ege'de de varım’’ mesajı vermek istediği bildirildi. FP'nin, bu amacına en uygun yerler olarak ise özellikle Konak ve Karşıyaka ilçelerini gördüğü belirtildi.

Buna göre, FP, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ya hiç aday çıkarmayacak, ya da çok etkisiz bir ismi aday göstererek seçmenini Özfatura'ya yönlendirecek. DYP de, Konak ya da Karşıyaka ilçelerinden birinde FP adayına destek olacak.

FP'den üst düzey bir yönetici Hürriyet'e, iki parti arasında İzmir'le ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirterek şöyle dedi:

‘‘Özfatura, İzmir'de bizim belalımız. Çünkü, burada bizim parti olarak kazanma şansımız mümkün değil. Seçmenimiz de bu nedenle, kendisine yakın gördüğü Özfatura'yı destekleme eğiliminde. Bu durumda bizim, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstermemizin çok fazla anlamı yok. Bu nedenle, hem seçilme şansı çok daha yüksek, hem de tabanımıza yakın bir isim olan Özfatura'nın desteklenmesi en uygun formül olarak görünüyor. Ancak, bu desteğin de bir karşılığının olması gerekiyor. Mesala, Konak, Karşıyaka ve Bornova ilçelerinden bir veya ikisi olabilir. Tabii, Belediye Meclisi ile İl Genel Meclisi Üyelikleri de her iki partinin gücü oranında paylaşılacak. DYP ile bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor.’’

ÇANKAYA İŞBİRLİĞİ

DYP ile FP arasında, benzer bir pazarlığın da Ankara'nın en önemli ilçesi Çankaya için sürdüğü bildirildi. Çankaya'da tek tek bir şansları bulunmayan DYP ile FP'nin, ortak aday çıkarmaya çalıştıkları belirtildi. FP'li yönetici, DYP'ye, sol oy potansiyeline de sahip Ertuğrul Günay'ın bağımsız adaylığının dışarıdan desteklenmesi önerisini götürdüklerini açıkladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle