Gündem Haberleri

  İzmir Körfezi'ndeki kirlilik iddialarına cevap

  A.A
  27.08.2009 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, Körfez'de kirlilik yaşandığı yönündeki iddialara ilişkin olarak, “Kirlilikten kasıt nedir? Herkes gördüğü çamura kirlilik diyor. Çiğli'deki doğal yapı 30-40 yıl evvel de aynıydı” dedi.

  Prof. Dr. Benli,  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak'ın, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisleri'nden çıkan suyun denizle buluştuğu bölgeyi basın mensuplarına gezdirmesi ve “İzmir Körfezi'ni öldürüyorlar” yönündeki iddialarını değerlendirdi.

  Siyasi partilerin tümüne eşit mesafede olduklarını kaydeden Prof. Dr. Benli, “Siyasi partiler birtakım şeyler söyleyeceklerdir ama biz bilimsel veriler ışığında çalışırız” diye konuştu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi için Körfez konusunda temel çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Benli, Mart ayına kadar incelemeleri tamamlayacaklarını ve elde edilen bilgiler doğrultusunda İzmir Körfezi'nde yapılabilecekleri ortaya koyacaklarını bildirdi.

  Körfezin kirli olduğuna ilişkin yorumları gazetelerden okuduğunu söyleyen Prof. Dr. Benli, şunları kaydetti:

  “Biz politik işlerle uğraşmıyoruz. Kirlilikten kasıt nedir? Herkes her gördüğüne kirlilik diyor. Bir de doğal yapı var. Çiğli'nin orası 30-40 yıl evvel de aynıydı. Biz Körfez için özel proje hazırlıyoruz. Yapılması gereken temel çalışmaları ortaya koyacağız. Körfezde ne yapılacaksa o proje doğrultusunda yapılacak. 'Çiğli Arıtma Tesisi çalışmıyor' deniyor, ancak çalışmasa Körfez bu durumda olmaz. 3 ayda bir ölçüm yapıyoruz. Kuşaklama sisteminden önceki kirlilik yok. Bir tesis kurulduysa çalışıyordur, ama şöyle de olabiliyor, çok fazla yağmur yağdığı zaman o kuşaklama sistemi yetmiyor. Siyasi partiler tabi birtakım şeyler söyleyeceklerdir. Biz hepsine eşit uzaklıktayız. Verilere bakar, ona göre çalışma yaparız.”

  ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ

  Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Halil Gezer ise Körfez konusunda bir komisyon oluşturduklarını, arıtma tesisi ve çamur üzerinde çalışarak çıkan sonuçları değerlendireceklerini açıkladı.

  İzmir'in arıtma tesisi bakımından oldukça iyi durumda olduğunu söyleyen Gezer, arıtma tesislerinin her birinin de verimliliğinin yüksek olduğunu söyledi.

  Çiğli'deki arıtma tesisinin kapasitesinin dolduğunu kaydeden Gezer, şöyle dedi:

  “Tesiste çıkış suyu standartlarının sağlandığını biliyorum. Oradaki sorun çamurla ilgili. Tesisin aksayan bölümü, çamuru uzaklaştıracak bir sistemin olmaması. Çamur, büyük lagünlerde toplanıyor. Yeterli sürelerde kireçle müdahale edilmediği zaman da koku oluşturuyor.”
  Çamurun oksijensiz şartlarda çürütülerek enerjiye dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Gezer, bu şekilde çamur hacminin azalacağını, dolayısıyla kokunun da ortadan kalkacağını belirtti.

  AK PARTİ GEZİ DÜZENLEMİŞTİ

  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çiğli Atıksu Arıtma Tesisleri'nden çıkan suyun denizle buluştuğu bölgeyi basın mensuplarına gezdirmiş, bölgenin İzmir'in en güzel yeri olacakken şu anda bataklık haline geldiğini ve pis kokuların etrafı sardığını söylemişti.

  Denize dökülen suyun çamur olarak aktığını basın mensuplarına gösteren Kabak, İzmir'in 20-30 yılının en büyük yatırımı olan Büyük Kanal Projesinin son 5 senede mahvedildiğini iddia etmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı