Gündem Haberleri

  İzmir kent projesine uluslararası ödül

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İzmir'in hava kalitesini ve kentin gelişim politikalarını belirlemek amacıyla Alman Hannover, Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri işbirliğiyle hazırlanan ''İzmir'de Hava Kalitesi ve Kent Gelişimi''projesinin uluslararası ödüle layık görüldüğü bildirildi.

  Projenin hazırlanmasına katkıda bulunan Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, projenin, gelecek ayın son haftasında BM ve Uluslararası Hava Kirliliğini Önleme Kurulu'nun (IUPPA) katkılarıyla Güney Kore'nin başkenti Seul'de yapılacak, ''Uluslararası Hava Kirliliğini Önleme Sempozyumu''nda örnek model olarak takdim edileceğini ve ödül alacağını söyledi.

  Projenin, BM tarafından dünya kentlerinin planlama kararları uygulamasında örnek model olarak önerildiğini kaydeden Ümit Erdem, projenin ''Örnek Proje Ödülünü'' alacağını ifade etti.

  ÇEVRE DOSTU PROJE

  Hannover, Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri işbirliğiyle İzmir'in hava kirlilik oranları ve kent gelişim planlaması yönünde yapılan çalışmaların rapora dönüştürüldüğü projede, İzmir'in büyük bir kirlilik yükü altında olduğu belirtiliyor.

  Prof. Dr. Ümit Erdem, kent merkezinin risk altında olduğuna dikkat çekerek, İzmir'deki hava kirliliğinin yüzde 92'sinin kent merkezindeki endüstri kuruluşları tarafından yaratıldığını kaydetti.

  İzmir'in hava kalitesini ve kentin gelişim politikalarını belirlemek için Alman ve Türk bilimadamları olarak biraraya geldiklerini dile getiren Ümit Erdem, İzmir'in beklenenin üzerinde bir kirlilik baskısı altında olduğunu bildirdi.

  İzmir'deki hava kirliliğinin en fazla Karşıyaka-Menemen hattında olduğuna dikkati çeken Erdem, şunları söyledi:

  ''Karşıyaka başta olmak üzere kentin gelişim noktalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bu bölgede kirliliğin büyük çoğunluğu Aliağa'dan geliyor. Kent içindeki kirliliğin yüzde 92'si sanayi, yüzde 6'sı ulaşım ve yüzde 2'si de konutlar tarafından yaratılıyor. 2010 yılına kadar Aliağa'daki sanayi kuruluşlarının çevre dostu teknoloji kullanmaları halinde bu kirlilik azalacak. Aksi takdirde daha da artacak. İzmir'deki yerleşim ve konut alanları, kent merkezi ve ovaların yerine yamaçlara kaydırılmalıdır. Kentin şu anda hava kalitesi açısından en uygun yerleşim yerinin Urla olduğunu tespit ettik.'' (İzmir/aa)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı