Gündem Haberleri

  İzmir kaç yaşında

  A.A
  28.10.2008 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesince Yeşilova Höyüğü'nde yapılan kazılardaki buluntularda, İzmir'in 5 bin olarak bilinen yaşının 8 bin 500 olarak belirlendiği bildirildi.

  Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Şifa Hastanesi ve Müze Müdürlüğünün desteğiyle Bornova Yeşilova Höyüğü'nde yürütülen kazılardan çıkarılan 150 civarında eserin, İzmir Arkeoloji Müzesine aktarıldığını belirtti.

  Buluntuların 8 bin 500 yıl önceki toplumun kimliğini ve kökenini çözmede önemli rol oynadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, şu bilgiyi verdi:
  “Yeşilova Höyüğü'nde ele geçen mühürler ve bunların benzerleri, organize olmuş bir topluluğa sahip halkın, İç Anadolu ile yakın ilişkileri olduğunu ve olasılıkla aynı kökene sahip olabileceğini ortaya koymuştur. Bunların dışında Ege Adaları ve İç Anadolu ile hammadde kaynakları bakımından ticari ilişkilere ait kanıtlar elde edilmiştir. Bu durumu ortaya koyan taştan ve pişmiş topraktan birçok buluntu ele geçmiştir.”

  Bu yıl ele geçen buluntular arasında dini anlamı olan küçük kaşıkların dikkati çektiğini, olasılıkla bebeklere süt ya da başka bir sıvıyı verdikleri kutsal kaşıkların sapların ana tanrıça bacağı şeklinde yapıldığını vurgulayan Derin, açıklamasında, “Yeşilova Neolitik toplumu taştan, kemikten yaptıkları süs eşyalarıyla el sanatlarını, çakmak taşı alet ve atölyeleriyle zanaatlarını ortaya koymuştur. Taş aletler, tohum örnekleri ve hayvan kemikleri çiftçiliklerini kanıtlamıştır” ifadelerine yer verdi.

  ZAMANA YOLCULUK PROJESİ

  Ege Üniversitesi, Yeşilova Höyüğü'nün bulunduğu alanı, İzmir ve Bornova Tarih Öncesi Döneminin canlandırılacağı “eğitim ve sergi” alanına dönüştürüleceği bir proje başlattı.


  Bornova Belediyesi ve İsveç Kalmar Belediyesi ortak Avrupa projesi kapsamında yapılacak, “TIME TRAVEL-Zamana Yolculuk” projesine göre, ilköğretim düzeyindeki öğrencilere, önce arkeolojik alan tanıtılacak, daha sonra arkeoloji parkında deneysel arkeoloji kazı çalışmalarına katılmaları sağlanacak ve ardından giysilerini değiştirerek tarih öncesi döneme ait kurulacak bir köyde, o dönemin şartlarında yaşayıp üreterek, dönemi öğrenecekler.

  Böylece hem arkeoloji sevgisi ve tarihi eser bilinci verilmeye çalışılacak, hem de tarihi farklı bir anlayışta, yaşayarak öğrenecekler. Aynı alanda yapılacak binalarda Bornova tarihi de vitrin anlayışından uzak bir şekilde sergilenecek.

  Yeşilova Höyüğü'nün bulunduğu alan bu şekilde eğitime ve yaşayan tarihe, geçmiş zamana açılan bir pencere olacak. Böylece bu alan çevre kirliliğinden kurtarılarak turizme kazandırılacak. Başta İzmir olmak üzere Bornova'yı kent turizminin çekim merkezlerinden birine dönüştürecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı