Gündem Haberleri

  İzmir Genelevi’nde HIV virüsü saptandı

  Hürriyet Haber
  09.11.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  İzmir genelevinde çalışan bir hayat kadının yapılan rutin kan tetkiklerinde HIV pozitif olduğu (AIDS taşıyıcısı) belirlendi.

  Teşhisi öğrendikten sonra hayatı kararan 40 yaşlarındaki kadına çalışma yasağı getirilirken, 350 civarında kadının çalıştığı genelevde büyük panik başladı. Kadınla son altı ayda ilişkiye giren erkeklerin belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Kimliği sır gibi saklanan talihsiz hayat kadının teşhisi öğrendikten sonra şok geçirdiği, çalışması yasaklanarak hastalığın oluşumunu engelleyecek ilaç tedavisine alındığı açıklandı.

  AMELİYATLA KADIN

  İzmir genelevinde çalışan HIV virüsü taşıyıcısının ameliyatla kadın olduğu öğrenildi. Yetkililer genelevde çalışan bu kişinin ismini açıklamadı.

  Türkiye'de ilk kez bir genelevde ölümcül HIV virüsünün ortaya çıkması Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. İzmir Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, ‘‘Genelevde AIDS, en büyük korkumuzdu, başımıza geldi’’ dediler. Her 3 ayda bir genelevde çalışan kadınların rutin kan tetkiklerinin yapıldığını, bu hayat kadınının 3 ay önce yapılan tetkiklerinde temiz, sonuncusunda ise HIV virüsü taşıdığının ortaya çıktığını ve bunun ileri testlerle doğrulandığını belirten yetkililer, ‘‘Diğer kadınların kanları temiz. Son 6 ayda bu kadınla ilişkiye girenler risk grubunda. Yani bela kar topu gibi büyüyebilir, bu kişilere ulaşılması gerekiyor’’ dediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı