Gündem Haberleri

  İzmir Foça'da askeri uçak düştü

  A.A.
  16.01.2012 - 17:31 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay, Aliağa Körfezi açıklarında eğitim uçuşu yapmakta olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir adet T-37C uçağından 16:05'ten itibaren haber alınamadığını açıkladı.

  Genelkurmay'dan yapılan açıklaya göre; "Aliağa Körfezi açıklarında eğitim uçuşu yapmakta olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir adet T-37C uçağından 16:05'ten itibaren haber alınamamaktadır. Haber alınamayan uçakta bulunan iki uçucu personel ile ilgili arama-kurtarma çalışmaları havadan ve denizden yoğun olarak devam etmektedir" denildi.

  ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

  Denize düşen T-37 tipi askeri eğitim uçağı ve iki personelini arama çalışmaları sürüyor. Karanlıkta denizde yapılan aramalarda uçağa ait olduğu belirtilen bazı parçalar bulundu. Bu parçaların atlama sistemiyle ilgili olabileceği belirtildi.

  DÜŞEN ASKERİ UÇAĞIN ENKAZ ARAMALARI DEVAM EDİYOR / WEB TV

  DAHA ÖNCE DE DÜŞMÜŞTÜ / WEB TV

  Foça ve Yenifoça Beldesi arasındaki Aslanburnu Mevkii açıklarında balıkçılar saat 17.00 sıralarında denize doğru bir cismin düştüğünü bildirdi. Bunun üzerine Sahil Güvenlik botları ve İzmir’deki Sivil Savunma’ya bağlı kurtarma ekipleriyle askeri kurtarma ekipleri bölgeye hareket etti.

  İzmir Valisi Cahit Kıraç da T- 37 tipi bir askeri eğitim uçağının kayıp olduğunun kendisine bildirildiğini söyledi, "Bölgedeki görgü tanıkları da denize bir cismin düştüğünü söyledi. Askeri ve sivil yetkililerin bölgede yaptığı aramalarda şu ana kadar bir bulguya rastlanamadı" dedi.

  Resmi olmayan kaynaklardan alınan bilgiye göre ise düştüğü bildirilen askeri eğitim uçağında bir eğitmen Türk subayla, Pakistanlı pilot öğrencinin bulunduğu öğrenildi.

  GEÇEN YIL DA DÜŞMÜŞTÜ

  İzmir’de geçen yıl 14 Temmuz’da, Çiğli İkinci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan eğitim amaçlı kalkan T-37 C tipi eğitim uçağı, Güzelbahçe ilçesi sahilinde, henüz belirlenemeyen bir nedenle denize çakılmıştı. Uçaktaki Hava Pilot Yüzbaşı 32 yaşındaki Hasan Öztürk ile Hava Pilot Teğmen 22 yaşındaki Erol Er şehit olmuştu. Şehit pilotların, uçağı karadaki binaların üzerinde düşmemesi için denize doğru yönlendirdikleri anlaşılmıştı. T-37 C tipi uçaklarda fırlatma koltuğunun bulunmadığı, yerine atlama sisteminin olduğu, ancak şehitlerin kendi canlarını ortaya koyarak bunu tercih etmedikleri ortaya çıkmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı