GeriGündem İzmir, EXPO sınavını başarıyla geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir, EXPO sınavını başarıyla geçti

İZMİR'de EXPO adaylığı sürecinde Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) üye ülkelerin delege ve temsilcilerinin katılımıyla düzenlediği ‘EXPO 2015 İzmir 2. Uluslararası Sempozyumu’ sona erdi. Sempozyumun başarılı geçtiği, İzmir'in şansının arttığı vurgulandı.

İzmir, EXPO yarışında ikinci sınavını tamamladı. İlki Ekim ayında düzenlenen ‘EXPO 2015 İzmir Uluslararası Sempozyumu’nun ikincisi 14-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sempozyuma 107 ülkeden 132'si delege olmak üzere 223 kişinin katıldığı belirtildi. EXPO kapsamında düzenlenen sempozyumlardan en yoğun katılımlı olanın gerçekleştiğine dikkat çekildi.

İZMİR EPEY YOL ALDI

AKP İzmir Milletvekili Taha Aksoy, BIE heyetinde yer alanların yapılan aktivitelerden etkilenmiş göründüklerini ifade ederek, “Neticeden çok mennunum. İzmir'in şansı arttı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilgisinden çok memnun oldular. Sanıyorum epey yol aldık. Türkiye üzerine düşen görevi her kademede yapıyor. İzmir kaybetmez. EXPO İzmir'e verilmeyebilir. Ama İzmir bu işten karlı çıkacak. EXPO projesi dolayısıyla eski dar kalıpların dışına çıkıldı. EXPO alınmasa bile planlanan projeler yapılacak. EXPO bunlara inanılmaz bir ivme kazandıracak. İzmir EXPO'ya evsahipliği yaparsa unutulmaz bir EXPO olacak” dedi. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, BIE delegeleri tarafından her kesimin EXPO projesine sahip çıkıldığının algılandığını düşündüğünü ifade ederek, “İyi sonuç alacağımıza inanıyorum. İzmir lobi faaliyetlerinde geç kalmış olabilir. Son andaki performansımız eksikliğimizi kapatacak nitelikte” dedi.

SONUNA KADAR MÜCADELEYE DEVAM

EXPO Yürütme Kurulu Eşbaşkanı Bahattin Gürsöz, bütün delegelerin memnun olduğunu belirterek, “Ümidimiz her geçen gün artıyor. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. EXPO'yu İzmir'e getirmeye çalışacağız. Delegeler tarafından Cumhurbaşkanı'nın ilgisi taktir edildi” dedi. Yürütme Kurulu Üyesi EBSO Başkanı Tamer Taşkın, “Sohbetlerimiz arasında Milano'da düzenlenecek EXPO'nun çok farkedilmeyeceğini ancak Türkiye'de yapıldığı taktirde yeni coğrafyaların EXPO'yu tanıyacağını ifade ediyorlar. İzmir'in şansı arttı. Kazanacağımıza dair inancımı koruyorum” dedi. Yürütme Kurulu Üyesi Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, ümitli olduğunu dile getirerek, “İzmir lehine biter diye düşünüyorum. Hiçbir şey yapmadıysak İzmir'i 100 ülkeye tanıttık. BIE üyesi ülkeler de EXPO'nun Avrupa ve Uzakdoğu dışına açılması gerektiğini ifade ediyor. İtalya da dişli bir rakip. Ama bizim dişimiz daha çok” diye konuştu.

ORGANİZASYONDAN ETKİLENDİLER

Güney Afrika Paris Büyükelçi Yardımcısı Shoayb Casoo, İzmir'den çok etkilendiklerini belirterek, “Misafirperverliğinizden ve organizasyondan çok etkilendik. Öğretici iki gün yaşadık. İzmir'in çok çok iyi bir şansı olduğunu düşünüyorum” dedi. Afrika'daki Togo Cumhuriyeti'nin delegesi Tchao Sotou Bere, organizasyondan çok etkilendiğini ifade ederek, “İlk defa İzmir'e geldim. Çok güzel, temiz bir kent. Neden EXPO 2015'in evsahibi İzmir olmasın? İzmir, EXPO'ya evsahipliği yapabilir. İzmir iyi bir aday. Bol şans diliyorum” dedi. Senegal delegesi Manel Vivien, İzmir'e ilk defa geldiğini belirterek, “Milano'da daha önce bulundum. İzmir'de bütün halkın, hükümetin verdiği desteği gördüm. Bu çok önemli. Aynı desteği Milano'da görmedim” dedi.

İYİ OLAN KAZANSIN

İtalyan delegesi Jamous Martine, İzmir ve Milano arasında tatlı bir rekabet olduğunu belirterek, İzmir'in profesyonelce çalıştığını kaydetti. Şubat ayı başında Milano'nun benzer bir sempozyum düzenlediğini hatırlatan Martine, “Projemizi açıklamaya çalıştık. Delegeler açısından da iki kent arasında karar vermek zor. İyi olan kazansın” dedi.

PAKİSTAN DESTEĞİNİ AÇIKLADI

Pakistan Ankara Büyükelçisi Syed Iftikher Hussain Shah, Pakistan'ın İzmir'in EXPO-2015 adaylığına destek verdiğini açıkladı. Büyükelçi Shah, “Beni en çok şaşırtan, insanların, İzmir'in adaylığıyla ilgili bana ne düşündüğümü sorması” dedi. Shah, “Pakistan olarak netiz. Türkiye'nin yanındayız. Bu soru gerçekten beni üzüyor. Nasıl bu soruyu sorarsınız? Daha önce olduğu gibi her zaman yanınızdayız. İzmir'i destekliyoruz. Şüphe etmeyin desteğimiz sizinle. İzmir'e başarılar diliyorum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle