Gündem Haberleri

  İzmir Expo 2020'ye aday olmaya hazırlanıyor

  A.A
  03.01.2011 - 13:31 | Son Güncelleme:

  İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına ilişkin hazırlıkları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla geçici bir düzenleme kurulu oluşturduklarını, adaylıkla ilgili hangi süreci takip edeceklerini yarın görüşeceklerini bildirdi.

  Vali Kıraç, İl Dernekler Müdürlüğü'nün aşure dağıtım töreninde gazetecilerin EXPO'ya ilişkin sorusu üzerine, EXPO 2020'ye kazanımlarla birlikte
  gidilmesi gerektiğini ifade etti.

  EXPO'yu organize eden Uluslararası Sergiler Bürosu'nun henüz çağrı yapmadığını, adayların çağrıdan sonra müracaat edeceğini belirten Kıraç, “Hazırlıkları kamuoyuyla paylaşmak adına geçici bir düzenleme kurulu oluşturduk. Adaylıkla ilgili hangi süreci takip edeceğimizi kurulun yarın yapacağı toplantıda görüşeceğiz. Kurulda İzmir'in kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının liderleri yer alıyor”dedi.

  “MOBESE HİZMETE GİRECEK”

  Vali Kıraç, bir gazetecinin “MOBESE'nin Kasım 2010'da hizmete gireceğini söylemiştiniz” şeklindeki hatırlatma üzerine, “MOBESE konusunda her şey bitti, açılış gününü size duyuracağım. Türkiye'nin en kapsamlı, en modern MOBESE'sini hizmete alıyoruz” diye konuştu.

  Törende bir vatandaşın “Kubilay'ı anma törenine katılmamanızın özel bir sebebi var mı” sorusuna karşılık da Vali Kıraç şu yanıtı verdi:
  “Ben daha önce çok ziyaret ettim. O gün Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilimizde düzenlediği toplantıda okulların sorunları tartışılıyordu. Benim, okulların ihtiyaçlarını orada anlatmam gerekiyordu. Ama biz kurumsal olarak oradayız, şahıs olarak orada olmam önemli değil. İzmir Valiliği olarak tertipledik ve oradaydık.”
  İl Dernekler Müdürlüğü'nün aşure dağıtımında vatandaşlara aşure ikram eden Kıraç, etkinliğin İzmir'in birliği, beraberliği, kardeşliği, huzuru ve barışını daha da güçlendirmek amacıyla düzenlendiğini söyledi. İzmir'deki birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin aşure dağıtımında bulunduğunu kaydeden Kıraç, “Birliğimize vesile olsun” dedi.

  Samed Dede Cemevleri Genel Başkanı Veli Güler de İzmir'de alevi ve sünnilerin bu etkinlikte bir araya geldiğini kaydetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı