Gündem Haberleri

  İzmir Esnaf Odaları'nda Genel Kurullar

  AA
  09.10.2005 - 17:44 | Son Güncelleme:

  İzmir Hilton Oteli'nde yapılan İzmir Kahveciler Odası'nın genel kuruluna katılan Susam, İzmirli esnafın, demokrasi sınavını başarıyla verdiğini belirtti.

  Birliğe bağlı 5 odada bugün genel kurul yapıldığını belirten Susam, “Gittiğim tüm kongrelere olağanüstü katılım var. İzmirli esnaf odasına, birliğine sahip çıkıyor. Türkiye'nin en büyük demokrasisi, esnaf ve sanatkar teşkilatında hayat buluyor. Katılım oranı yüzde 70-80'lerde gerçekleşiyor” dedi.
  Susam, makroekonomik gelişmelerde gösterilen ekonomik iyileşmenin esnafa yansımadığını savunarak, esnafın ekonomik krizi yaşamaya devam ettiğini ileri sürdü. Büyük işletmelere verilen teşviklerin, küçük esnafa da sağlanması halinde istihdam sorununun çözülebileceğini bildiren Susam, Kahveciler Odası'nda yaşanan istikrarsızlığın bu genel kurulla birlikte sona ermesini dilediğini belirtti.

  KAHVECİLER ODASI

  İzmir Kahveciler Odası'nda mevcut başkan Haluk Kırdı, eski başkan Mustafa Ak ve eski Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nejat Çuhaoğlu liste çıkardı. Genel kurulun başlangıcında, odaya üye olmayan kişilerin salona girmesi tartışmalara neden oldu. Toplantı sırasında ise başkan adaylarının birbirlerini yolsuzluk yapmakla suçlaması, delegeler arasında çeşitli tartışmalara neden oldu.

  FIRINCILARIN EKMEK ZAMMI TARTIŞMASI

  Fırıncılar Odası seçimlerinde de gergin anlar yaşandı. İESOB binasında yapılan genel kurulda konuşan İESOB Başkanı Susam, bir süre önce İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) ekmeğe zam kararı aldığını, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım attığını hatırlatarak, olayın fırıncının prestijine zarar verdiğini ifade etti.
  Ekmeğin İzmir'de maliyetlerinin altında satıldığını söyleyen Susam, İZTO'nun Ramazan öncesi “aceleci ve çocukça davranarak” esnaf odalarına danışmadan zam kararı aldığını savundu.

  Susam, İZTO'nun aldığı zam kararı nedeniyle Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş'un zor durumda kaldığını ve bir daha seçilmemekle tehdit edildiğini savunarak, delegelerden Durmuş'a destek olmalarını istedi.
  Oda başkanlığına tekrar aday olan Nejdet Durmuş, diğer aday Fikri Sırtı'nın ruhsatsız fırın işlettiğini ileri sürdü. Sırtı ise Durmuş'un İZTO, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Fırıncılar Federasyonu ile birlikte çalışamadığını savundu. Tartışmanın sertleşmesi üzerine İESOB Başkanı Susam, kürsüde iki adayı barıştırdı.

  LOKANTACILAR

  İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Genel Kurulu ise Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde başladı. Genel Kurulda başkan Aykut Yenice ile Ahmet Hakan Ay'ın hazırladığı listeler yarışıyor. Çiğli Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Tire Şoförler ve Kamyoncular Odası'nda da seçim yapılıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı