Gündem Haberleri

  İzmir Barosu'ndan 'Kürt açılımı'na tepki

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  26.08.2009 - 13:38 | Son Güncelleme:

  İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, hükümetin ‘Kürt açılımı’ adı altında yürüttüğü çalışmalarına sert tepki gösterdi.

  İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen, ülkenin birliğine, bütünlüğüne yönelik olarak, günlerdir ‘Demokkarik açılım’, ‘Kürt açılımı’ adı altında büyük bir saldırının sürdüğünü öne sürdü. Bunun, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin fiilen uygulanması için zemin hazırlamaya yönelik olduğunu belirten Sökmen, “ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanları, proje memurları seferber olmuşlardır. Binlerce yıldır bilikte yaşadığımz ve emperyalizme karşı birlikte savaşarak Cumhuriyeti kurduğumuz büyük milletimiz, etnik parçalara bölünmek istenmektedir. Yaklaşık 30 yıldır terörle yapamadıklarını, bizzat eşbaşkanlar, proje memurları ve işbirlikçi aracılığıyla yapmaya çalışıyorlar. Hatta bizzat kendileri işin başındalar, ABD ve Alman büyükelçilikleri, açılımla ilgili ziyaretler ve açıklamalar yapıyor” dedi.
  Kamuoyunun açılımın içinde ne olduğunu bilmediğini, binlerce kişinin katili, terör örgütünün elebaşısının, cezaevinden yol haritaları çizdiğini kaydeden Sökmen, şöyle devam etti:

  “Kamuoyunu uyarıyoruz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı, Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ‘Anayasa suçu’ işlediği açık ve kesin olan iktidar partisi, ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak’ suçunun yanı sıra, haklarında bölücülükten kapatma davası devam eden partiyle birlikte, yürürlükte bulunan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 3'üncü maddesini de açıkça ihlal etmektedir. Anayasanın 3'üncü maddesi, ‘Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütndür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı ‘İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara'dır’ demektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerden olan 3'üncü madde, bizzat Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı tadafından ‘açılım’ adı altında tartışmaya açılmıştır. Her akşam televizyon ekranlarından, Kürtçe'nin, Türkçe yanında resmi dil olarak kabul edilmesi, Kürtlerin kendi parlementosunu kurması, kolluk güçleri oluşturması ve benzeri konular tartışılmaktadır. Büyük Ortadoğu Projesi'nde Diyarbakır'ı yıldız yapacaklarını söyleyen eşbaşkanlar, bu tartışmaları başlatmışlardır. Bu girişim açıkça Anayasa suçudur. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı ve Cumhuriyet başsavcılarını göreve davet ediyoruz. Bu Anayasa suçuna göz yummayınız. Bu suçu işleyenleri yargı önüne çıkarınız. Genelkurmay Başkanı'da yaptığı basın açıklamasında, bizim düşüncelerimizi aynen paylaşmaktadır” diye konuştu.

  Bir yandan yurtsever aydınların kamuoyunda ‘Ergenekon’ adıyla bilinen davalar kapsamında tutuklanıp, sindirilmeye çalışıldığını, öte yandan ülkenin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öne süren Sökmen, şunları söyledi:
  “Bir yanda, tek suçları Türkiye'nin bağımsızlığını ve Atatürk devrimlerini savunmak olan, ülkenin Atatürkçü, yurtsever aydınları, terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla Silivri'de toplanırken, hukuk dışı bir şekilde adeta toplama kampına alınırken, terör örgütü PKK destekçileri, yandaşları, televizyonlarda, gazetelerde ‘açılımı’ tartışmaktadır. Milletimiz parçalanmakta, devletimiz yok edilmektedir. Terör örgütü artık dağlarda falan değildir. Terör örgütü, devletin televizyonlarındadır, Amerika'daki CIA şeyhininin gazetelerindedir, ekranlarındadır. Kamuoyu bunu görmek zorundadır. Aynı Kurtuluş Savaşı yıllarında olduğu gibi batı destekli ‘gericilik ve bölücülük’ kolkoladır. İzmir Barosu olarak, Milletimizi etnik temelde bölmeye, parçalamaya çalışan, Yugoslavya ve Irak'taki gibi etnik çatışmalara ve kardeş kavgasına sürükleyecek bu sürece karşı tüm yurttaşlarımızı ve kamuoyunu uyarıyoruz.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı