Gündem Haberleri

  İzmir Barosu Haşim Kılıç'ı istifaya davet etti

  DHA
  02.02.2011 - 18:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR Barosu Başkanlığı, yüksek yargıdaki düzenlemelerle ilgili açıklamaları nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ı istifaya çağırdı.

  Yargıtay Başkanı'ndan Kılıç'a cevap

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ın açıklamaları 

  İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, "Yapılan düzenlemeleri bir yerleri ele geçirmek olarak nitelemek, yargı mensuplarına karşı büyük bir saygısızlıktır. Yüksek yargı organları, önerilen her çözümü peşinen reddetme alışkanlığından kaçınmalıdır" dediği belirtildi. Baro Başkanı Pekdaş şöyle devam etti:   

  "Bu sözün ne olduğundan önce, söyleyenin kim olduğuna bakılmalıdır. Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkanı’dır. Söz konusu yasanın, mecliste kabulü halinde bir iptal başvurusu olması durumunda, inceleyecek merci Anayasa Mahkemesi’dir. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, önceden oyunu açıklaması anlamına gelebilecek beyanlardan kaçınması da bir zorunluluktur. Başkanın açıklaması, siyasi iktidarın bu demokratik işleyişe aykırı tavrını teşvik eder niteliktedir. ’İhsas-ı rey’ ile sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın tarafsızlığını yitirdiği açıktır. Demokrasi ile derdi olan ülkelerde bu davranışın karşılığı istifadır. Bu nedenle, tarafsızlığını yitiren ve olası bir yasa değişikliğinin peşinen yanında yer aldığını beyan eden, hukuk ilkelerine ve bulunduğu konuma uygun düşmeyen açıklamalar yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç’ı, bulunduğu kurumu şaibe altına sokmamak adına istifa etmeye davet ediyoruz." 
         

    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı