Gündem Haberleri

  İzinle Türk vatandaşlığından çıkana miras hakkı

  A.A
  23.02.2006 - 11:12 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, İçişleri Bakanlığı'nın izniyle Türk vatandaşlığından çıkanların Türkiye'de miras hakkından yararlanabileceklerine karar verdi.

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yaşadığı ülkede sosyal ve siyasal haklardan yararlanmak için Türk vatandaşlığından çıkma izni alan Alman vatandaşı bir kişinin varislerinin mirasla ilgili istemini, “murisin ve tüm mirasçılarının Alman vatandaşı oldukları gerekçesiyle” reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu.

  Daire'nin kararında, 2003 yılında ölen bir kişi ile eşi ve 2 çocuğunun Alman vatandaşı olduğu belirtilerek, bu kişi ile eşine, 1999 yılında vatandaşlıktan çıkma izni verildiği, çocuklarından birinin de babasına bağlı olarak vatandaşlıktan çıkarıldığı kaydedildi. Kararda, söz konusu çiftin küçük çocuklarının ise vatandaşlıktan çıktıktan sonra 2000 yılında dünyaya geldiği kaydedildi.

  Kararda, 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun, “vatandaşlıktan çıkanların, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanacaklarına” ilişkin hükmü anımsatıldı.

  Kararda ayrıca, söz konusu Kanun'un uygulanmasına ilişkin yönetmelik hükümlerine göre, vatandaşlıktan çıkmanın, Türk vatandaşına İçişleri Bakanlığı kararı ile başka devlet uyruğuna geçmek için verilen özel izin mahiyetinde olduğuna işaret edildi.

  İZİNLE ÇIKANA HAKLAR AYNI

  Daire'nin kararında, aynı yönetmeliğin bir başka maddesinde de ”Ancak doğumla Türk vatandaşlığı kazanmış olup da sonradan İçişleri Bakanlığı'ndan çıkma izni almak suretiyle yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanan kişiler ve bunların kanuni mirasçıları, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli güvenliği ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, Türkiye'de ikamet, seyahat, çalışma, yatırım, ticari faaliyet, miras, taşınır-taşınmaz mal satın alma, ferağı, kiralama gibi konularda, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler” hükmünün bulunduğu hatırlatıldı.

  Aynı yönetmeliğe göre, bu şekilde hakları saklı tutulan kişinin ölümü halinde, kanuni mirasçılarının, veraset ilamı ile belirleneceğine işaret edilen kararda, 403 sayılı Yasa'nın ilgili maddesinin amacının, yaşadıkları ülkelerde sosyal ve siyasal haklardan yararlanmak için Türk vatandaşlığından çıkma izni alanların, Türkiye sınırları içerisinde, kanunda belirtilen haklardan aynen Türk vatandaşları gibi yararlanmalarını sağlamak olduğu vurgulandı.

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin, bu yasa ve yönetmelik hükümleri nazara alınmaksızın “murisin ve tüm mirasçılarının Alman vatandaşı oldukları gerekçesiyle” davanın reddine karar vermesinin usul ve yasaya aykırı olduğuna hükmetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı