GeriGündem İzin çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  215
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzin çıktı

İzin çıktı
refid:15142795 ilişkili resim dosyası

Tırmanan saldırılar sonrası Türkiye, terör örgütü PKK’ya karşı hem içeride hem de Kuzey Irak’ta daha etkili mücadele edebilmek için ABD’den kritik taleplerde bulundu.

Buna göre ABD, uzun süredir kendilerine gerektiği bahanesiyle Türkiye’ye vermediği Süper Kobra helikopterlerinden 2 tane daha verecek. İşte ABD’den talepler:

Heron’lar Kuzey Irak’ta da uçsun

Güvenilir istihbarat kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ankara, havadan istihbarat toplayan insansız hava aracı (İHA) Heron’ların Kuzey Irak havasında, Amerikalıların Irak’ta konuşlu predator tipi İHA’larının da Türkiye toprakları üzerinde uçmasını istedi. Normalde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları veya Heron’ların Irak’ta uçabilmesi için ABD’nin izni gerekiyor. Çünkü Irak, işgal altında olduğundan hava sahası Amerikalılara ait olarak kabul ediliyor. Son olarak, karakollara yapılan baskınlar üzerine ABD ile etkin bir istihbarat alışverişi konusunda eleştiriler olmuştu. Anlık istihbaratın ABD tarafından etkin sağlanmadığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Kandil’deki hedefler lazerle işaretlensin

Öte yandan, Türk yetkililer, Kandil Dağı’ndaki PKK kamplarında, silahlı taşıma kabiliyeti de olan Amerikan araçları predatorların lazerle hedefleri işaretleyerek Türk jetlerine daha net yardımcı olması konusunda da istekte bulundu. Tekliflerin halen taraflar arasında değerlendirildiği belirtiliyor.

En kısa sürede 2 Süper Kobra gelsin

ABD’ye iletilen bir diğer talep de PKK’nın güneydoğudaki korkulu rüyası haline gelen taarruz helikopterleri ile ilgili oldu. Uzun süredir kendisine gerektiği bahanesi ile bu talebe olumsuz yanıt veren ABD, bu kez sürpriz bir çıkış yaptı. Pentagon, en kısa sürede iki Super Kobra helikopterin Türkiye’ye teslim edileceğini bildirdi. Son olarak, operasyonlardaki zafiyeti gidermek amacı ile İtalyan Mangusta A 129 tipi kullanılmış savaş helikopterlerinden 9 adet alıma karar verilmişti. Ancak, bu karara rağmen, daha önce 10 adet alınan, zamanla çeşitli nedenlerle aktif sayısı 5’e düşen çift motorlu gece uçabilen Super Kobra’ların (AH-1W) hala öncelikli alım listesinde bulunduğu belirtiliyor.

Dakikada 750 mermi

İkİ adet General Electric T 700 turboshaft motoruyla saatte 338 kilometre hız yapabilen Süper Kobra, 3 namlulu 20 milimetrelik M-197 Gatling otomatik topla dakikada 750 mermi atabiliyor. Aynı zamanda AGM-114 Hellfire füzeleri ve 70 milimetrelik Hydra roketleri taşıyabiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle