Gündem Haberleri

  İzdeniz'de toplu iş sözleşmesi

  A.A
  21.07.2007 - 11:06 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağlı şirketlerden İzmir Deniz İşletmeciliği, Nakliye, Turizm ve Ticaret AŞ'de (İZDENİZ), Türkiye Denizciler Sendikası ile belediye yönetimi arasında sürdürülen görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

  İZELMAN Genel Hizmet, Otopark, Özel Eğitim, İtfaiye ve Sağlık Hizmetleri Ticaret AŞ ile 11 Temmuzda törenle toplu iş sözleşmesi imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 gün içinde ikinci toplu iş sözleşmesini sonuçlandırmış oldu.
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamada, İZDENİZ'deki sözleşme görüşmelerinin başından beri ılımlı bir hava içinde geçtiğini bildirdi.

  Kocaoğlu, anlaşmaya varılan yeni toplu sözleşmeye göre, çalışanlara ilk yıl için yüzde 10'luk ücret artışı verildiğini, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren TÜFE baz alınmak üzere 6 aylık dilimler halinde otomatik zam yapılacağını açıkladı.

  Anlaşma sonunda İZDENİZ'deki en düşük ücretin bin 625, en yüksek ücretin ise 2 bin 910 YTL olduğunu ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti:
  “Çalışanların yemek ücretlerinde de artışa gittik. Biz başından beri işçimizle, memurumuzla birlikte çok büyük bir aileyiz. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında gösterilen karşılıklı anlayışlar da bunu en iyi şekilde ispatladı. Sanırım bu uzlaşmadan, başta İzmir halkı olmak üzere herkes memnun kalacak. Toplu sözleşmeler tamamlandığına göre şimdi yeniden çalışma zamanı. Biz biliyoruz ki İzmir'deki 3 milyon 2 bin kişiden alacağımız alkış veya yergiler, bu çalışma tempomuza bağlı.”

  Denizciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Hicri Sönmez de görüşmeler sırasında ülkenin ekonomik koşullarını göz önünde bulundurduklarını belirtti.
  Sönmez, “Kendi öz kaynakları ile öncelikle ulaşım olmak üzere pek çok önemli yatırımı sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, en makul seviyelerde imzalanan bu toplu iş sözleşmesi ile çalışanlara enflasyonun üzerinde bir zam vermiştir” dedi.
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamındaki toplu sözleşme imza töreninde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, Deniz Hizmetleri Şube Müdürü İlyas Ay ve sendika temsilcileri de hazır bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı