GeriGündem İyimserlikte lider, çocuk gelinlerde açık ara önde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İyimserlikte lider, çocuk gelinlerde açık ara önde

İyimserlikte lider, çocuk gelinlerde açık ara önde
refid:18131057 ilişkili resim dosyası

Türkiye’deki kadınlar, iyimserlikte lider; nedeni ise çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olacaklarına inanması.

ULUSLARARASI Nielsen adlı araştırma şirketince yapılan bir çalışmada, Türkiye’de kadınlar, diğer ülkelerdeki hemcinslerine göre dünyanın en iyimserleri çıktı. Araştırmaya göre, Türkiye’deki kadınların yüzde 92’si, kızlarının kendilerinden daha fazla imkanı olacağı düşüncesini taşıyor. Türkiye’yi yüzde 89 ile Nijerya ve Malezya izliyor. Kötümser listesinin başınıysa, Hindistan çekiyor.
‘Yeminleri bozmak’
Öte yandan İngiltere’deki çocuk hakları savunucu Plan UK adlı bir sivil toplum örgütünün hazırladığı rapora göre de Türkiye, Avrupa’da reşit olmayan kızların evlenme oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri. “Yeminleri bozmak” adını taşıyan rapora göre dünyada her üç saniyede bir kız çocuğu dünya evine giriyor. Gürcistan’da evlenen genç kızların yüzde 19’u Türkiye’de ise yüzde 14’ü reşit olmadan evlendiriliyor. Çocuk yaşta evlilikler Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş
ülkelerde yüzde 10 seviyesine ulaştığı kaydedilen raporda, hükümetler, çocuk gelinlerin sayısının azaltılması için etkin önlemler almaya çağrılıyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle