Gündem Haberleri

  İyimser bir bayram yazısı

  Emre KIZILKAYA
  19.10.2013 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı'ndan yeni nesil robotlara, siyasal İslam'dan denizaltı internet kablolarına...

  Bu bayram gününün iyimserliğiyle dönüp geriye baktığımızda, hem Gezi Parkı ruhunu, hem de siyasal İslam'ın evrimini, Türkiye'nin büyük bir başarısı olarak görmek mümkün değil mi?

  Değil Ortadoğu'da, dünyanın neresinde görülmüş, bunca geniş bir yelpazeden milyonlarca vatandaşın anayasal hakları için sokaklara döküldüğü ve bu haklar nobranca ihlal edilmediği müddetçe evlerinde kaldıkları?

  Ve ne Müslüman Kardeşler'in kifayetsiz popülizmini, ne de El Kaide'nin din sömürüsüne dayalı şiddetini üreten Türkiye'nin giderek modernleşen, rasyonelleşen siyasal İslamcı akımları, Atatürk'ten Kazım Karabekir'e dek Cumhuriyet'in kurucu babalarına şükran duyma vesilesi olamaz mı?

  Askeri darbe tehdidi artık olmadığı halde -ki ne mutlu bize- "Türkiye toprakları üzerinde farklılıklara tahammülsüzlük hiçbir zaman kendisine uzun süreli tutunma fırsatı bulamamıştır" diyen Başbakan Erdoğan değil mi?

  En azından böyle günlerde gurur vesilesi olabilecek tüm özelliklerimizi görebilmeliyiz.

  * * *

  Video oyun endüstrisi bir yıldır geriliyordu. Sonunda GTA V oyunu çıktı ve 1 milyar dolarlık geliriyle eğlence sektörünün tüm rekorlarını altüst etti.

  Hiç burun kıvırmayın: GTA V gibi video oyunları 21. yüzyıl kültürünün en önemli unsurlarından...

  Bugün M.Ö 8'inci yüzyıla bakanlar Homeros'u nasıl görüyorsa, bin yıl sonra günümüzü inceleyenler de GTA V'in yapımcısı Rockstar'ı öyle görecek belki de...

  * * *

  ABD Savunma Bakanlığı'nın finansmanıyla Boston Dynamics firmasının ürettiği robotların gelecekte savaşlarda kullanılacağından ve hatta İHA'dan beter "uzaktan kumandalı katiller" haline geleceğinden şüphem yok. Mesela şunun gibiler:

  İyimser bir bayram yazısı

  Ama internet başta olmak günlük hayatımızı etkileyen hemen hemen bütün teknolojiler aslen askeri araştırmaların sonucu...

  Bu yüzden bu robotların bir gün yanan evlerden insan kurtardığını, bugünkü tüm doktorlardan daha hassas ellerle ameliyatlar yaptığını da göreceğiz, yaşarsak...

  * * *

  Macaristan'ın Zigetvar kenti yakınlarında Kanuni'nin kayıp türbesiyle ilgili yeni bir teori ortaya atıldı. İlginizi çekerse, Nagy imzalı belgeyi indirmek ve haritayı incelemek için burayı tıklayın.

  * * *

  Bu ayın fazla üzerinde durulmayan önemli gelişmelerinden biri, Brezilya'nın bir önerisiydi. Devlet Başkanı Dilma Rousseff, tüm dünyada interneti dinleyen ABD istihbaratının bizzat kendi e-postalarını da hedef aldığını öğrenince düğmeye bastı.

  BRIC ülkeleri, yeni denizaltı kabloları döşeyerek ABD'yi by-pass edecek alternatif bir internet altyapısı oluşturmayı planlıyor.

  Rusya ve Çin gibi interneti baskı altına alan iki ülkenin bu projede yer alması iç açıcı değil. Ama yine iyimserliği elden bırakmayıp bu ülkelerin de düşünce özgürlüğüne giderek daha fazla açılacağı öngörüsüyle, Rousseff'in önerisini destekleyebiliriz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı