Gündem Haberleri

  İyi ki doğdun Oğuz Abi

  Ezgi ATABİLEN
  16.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu sene ilki düzenlenen Uluslararası Mizah Festivali dün açılan ‘Gerekli Taramalar - Ailesine Kalanların İzinden Oğuz Aral’ sergisiyle sona erdi. Oğuz Aral’ın bilinmeyen yönlerini öne çıkartan sergi, büyük ustanın doğum günü olan 15 Mayıs tarihinde açılmasıyla da ayrı bir önem taşıyor.

  KÜRATÖRLÜĞÜNÜ Turgut Yüksel’in üstlendiği ‘Gerekli Taramalar - Ailesine Kalanların İzinden Oğuz Aral’ sergisinde; Oğuz Aral’ın Gırgır ve Hürriyet Gazetesi’yle diğer yayınlar için yaptığı çizimlerin orijinalleri, yağlı boya tabloları, kitap kapakları, eskiz defterleri yer alıyor. Bunların yanı sıra, diğer ilgi alanlarından müzik, pandomim, güreş ve boksla ilgili notlarıyla yemek tariflerinin bulunduğu not defterleri, yaşamının değişik dönemlerinden fotoğrafları ve gözlük, çizim takımı, çakı, sigara ağızlığı, kalem gibi kişisel eşyası da mizahseverlerle buluşacak.

  Yemek tarifleri de var

  Sergide Oğuz Aral’a ait bir ses kaydı da yer alıyor. Tüm ziyaretçilere verilecek olan kaydın en ilginç yanı, bir konferans sırasında konuşma yapan ustanın bir yandan bağlama çalıp öte yandan türkü söylüyor olması. Sergide Oğuz Aral’ın 1961 ile 1965 yılları arasında yapmış olduğu animasyon reklam çalışmaları da bulunuyor. Döneminin animasyon tekniğini göstermesi açısından önem taşıyan çalışmalar, yayın tarihlerinden sonra ilk kez görülecek. Oğlu Seyit Ali Aral’ın söylediğine göre, ustanın giydiği zaman ajan rolüne soyunduğu
  deri montu da mizahseverleri bekliyor.
  Serginin küratörlüğünü üstlenen Turgut Yüksel’in de çizer olması, serginin hazırlık sürecini daha keyifli hale getirmiş. Bakın neler söylüyor Yüksel: “Oğuz Aral, kendinden sonra gelen tüm karikatüristlerin üstadı. Fenomen haline gelmiş bir adamın not defterlerini karıştırmak beni çok heyecanlandırdı. Kutsal metinler gibi okudum her birini.”  Bu arada not defterinin sayfaları arasında gezinirken yemek tariflerine rastlayan Yüksel, Oğuz Aral’ın soğan çorbası tarifini uygulayıp lezzetini test etmiş bile. Tophane-i Amire Tek Kubbe Binası’nda açılan sergiyi 31 Mayıs tarihine kadar gezebilirsiniz.

  Donizetti Ödülleri bu akşam veriliyor

  ANDANTE klasik müzik dergisinin öncülüğünde birincisi geçen yıl Andante 2010 Klasik Müzik Ödülleri adıyla düzenlenen klasik müzik ödülleri, bu yıl Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri adıyla bu akşam Hasköy’deki Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl 25 ayrı kategoride verilecek olan ödüllerin dışında devlet sanatçısı piyanist İdil Biret’e ‘Onur Ödülü’ verilirken, şan eğitimcisi Güzin Gürel ve keman eğitimcisi Hazar Alapınar ‘Müzik Eğitimcisi Özel Ödülü’nün sahibi olacaklar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı