Gündem Haberleri

  ‘İvedi’likle Kandil

  Okan KONURALP / ANKARA
  10.12.2014 - 02:09 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile önceki gün görüşen HDP’nin İmralı heyeti, KCK üst yönetiminin talebi üzerine ‘ivedi’ olarak Kandil’e gitti.

  Heyette HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle yer aldı. Seyahatlerinde havayolunu kullanmayan Sırrı Süreyya Önder ise ziyaretin ‘ivedi’ olarak gerçeklemesi nedeniyle görüşmeye katılmadı. Edinilen bilgilere göre Akdoğan ile HDP heyeti arasındaki görüşmede, Abdullah Öcalan’ın ‘Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı’ adlı programının kamuoyu ile detayları paylaşılmayan ‘Eylem Planı’ başlıklı bölümü üzerinde mutabakat sağlanamadı. Planın ilk maddesinde, Öcalan’ın “Sürecin bundan sonraki aşamalarında yasal güvencelerin oluşturulması elzemdir” sözleriyle vurguladığı, başlıkları arasında yeni bir ‘Geri Dönüş’ yasasının da bulunduğu düzenlemeler yer alıyordu.

  5 maddelik planın 2’nci maddesinde ise “Yasal güvence sağlayacak yasaların ocak ayında TBMM’ye sevkiyle eşzamanlı olarak hükümetin kamu düzeni talebinin, karşılanması” yer alıyordu. Bu kapsamda PKK, Doğu ve Güneydoğu’da kamu düzenini bozan eylem ve uygulamalarından vazgeçecekti.

  HÜKÜMET NEDEN KARŞI ÇIKTI

  Ancak hükümet planın ilk iki maddesinin sıralamasına karşı çıktı. Hükümet, PKK’nın sınırdışına çıkması, kamu güvenliğinin sağlanması ve PKK’nın Türkiye’ye karşı silah bırakma kararı almasının ardından ‘yasal güvence’ içerikli adımların atılabileceğini vurguladı. Ayrıca Anayasa değişikliği gerektiren bazı düzenlemelerin de 2015 genel seçimleri sonrasına kalabileceği belirtildi.

  ‘ŞU SEÇİMİ GEÇELİM’ DİYORLAR

  HDP, önce Akdoğan ardından da Çözüm Kurulu üyeleriyle yaptığı ve ağırlıklı olarak hükümetin itirazlarının öne çıktığı değerlendirmeleri alıp Kandil’e gitti. Heyette yer alan Pervin Buldan ziyaret hakkında, “Toplantılarda ortaya çıkan sonucu ele almak üzere bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız görüşmelerde hükümetin tutumunu KCK yetkilileriyle ele alacağız” bilgisini verdi. Heyetin, Kandil’de KCK ile masaya oturduğu gün, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karasu’nun da ‘Hüseyin Ali’ mahlasıyla Özgür Gündem Gazetesi’nde AK Parti hükümetine atfen, “Seçimden önce çözüm olmayacağını söylemek istiyorlar. Bu nedenle her zaman olduğu gibi ‘Şu seçimi geçelim’ diyorlar. Belki önceleri sabır gösterildi ama artık gösterilmez” diye yazdı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı