GeriGündem IV. Murat sahnede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IV. Murat sahnede

IV. Murat sahnede
refid:13344036 ilişkili resim dosyası

IV. Murat'ın hayatını konu alan oyun öncesi hergün makyaj odasında hummalı bir çalışma var. Saatler sonra sanatçılar, sahneye usta ellerin yaptığı makyajla 1600'lü yıllarda yaşayan bambaşka insanlar şeklinde çıkıyorlar.

Oyundan fotoğraflar için tıklayın - Foto Galeri

Oyunculuk öyle zannettiğiniz gibi hiç de kolay bir iş değil. Temsil öncesinde makyaj koltuğuna oturan sanatçılar, özel tasarlanan kıyafetlerle bambaşka insanlar olarak sahneye çıkıyor. IV. Murat Operası'nda başrol oynaya Tuncay Kurtoplu, operanın makyaj ve peruka atölyesindeki usta ellerde IV. Murat oluyor.

Devlet Opera ve Balesine yıllarını veren makyaj sanatçısı, 47 senedir sahnedeki sayısız karakterin makyajını yapıyor. Çok genç yaşlarda bu işe girdiğini ve 1960'larda başladığı işini severek yaptığını söyleyen Macit Kavuncu, 1970'li yıllarda Viyana Şehir Operası'na bilgi ve görgü için giderek burada üst düzey çalışmaları görme fırsatını yakaladığını söyledi.

AIDA OPERASIYLA IV. MURAT SAHNEDE

Şu anda da Macit Kavuncu'nun makyajını yaptığı Aida Operası'nda Osmanlı İmparatorluğu`nun güçlü padişahı 4. Murat, tüm ihtişamıyla opera sahnesinde izleyiciyle buluşuyor. Bugüne kadar pek çok romana, tiyatro yapıtına, sinema filmine ve televizyon dizisine konu olan IV. Murat, 25 yıl aradan sonra yeniden sanatseverlerin karşısına çıktı.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü`nün yeni yapıtı `IV. Murat` operası sahnelenmeye başladı. Osmanlı İmparatorluğu`nun güçlü padişahı 4. Murat, tüm ihtişamıyla opera sahnesinde izleyiciyle buluştu. Bugüne kadar pek çok romana, tiyatro yapıtına, sinema filmine ve televizyon dizisine konu olan IV. Murat, 25 yıl aradan sonra yeniden sanatseverlerin karşısına çıktı.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü`nün yeni yapıtı "IV.Murat", Sultan Murat`ın hükümdar olduğu 1623-1640 yılları arasındaki dönemi saray yaşamı, taht çekişmeleri, içki yasağı ve Duraklama Dönemi`nin buhranlarıyla sahneye taşıdı.

Turan Oflazoğlu`nun librettosunu (eser metni) yazdığı eser, Okan Demiriş`in müzikleriyle süsleniyor. DOB Başrejisörü Gürçil Çeliktaş`ın rejisiyle seyirciyle buluşan yapıtta orkestrayı Şef İbrahim Yazıcı ile Sunay Muratov dönüşümlü olarak yönetiyor.

Koroyu Mustafa Erdoğan ile Alessandro Cedrone`nin hazırladığı eserin dans düzeni İhsan Bengier`e, ışık tasarımı ise Tahsin Çetin`e ait.

Eserde, Dördüncü Murat`ı Bülent Ateşoğlu ile Tuncay Kurtoğlu, Kösem Sultan`ı Nilgün Akkerman ile Gölge Şekeranber, Sadrazam Topal Recep Paşa`yı Tuncer Tercan ile Serhat Konukman, Nefi`yi İhsan Ekber, Aykut Çınar ve Ünüşan Kuloğlu dönüşümlü olarak canlandırıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle