Gündem Haberleri

  İÜ’den Ekşi'ye fahri doktora

  Tamer YÜKSEL / İSTANBUL
  25.10.2003 - 01:52 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Senatosu tarafından Basın Konseyi ve Dünya Basın Konseyleri Birliği Başkanı, Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi'ye ‘Fahri Doktora’ unvanı verildi.

  Üniversitenin Bilim ve Sanat Merkezi Doktora Salonu'nda yapılan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Oktay Ekşi'nin hem gazeteci-yazar, hem de Basın Konseyi Başkanı olarak Türk ulusuna önemli hizmetlerde bulunduğunu söyledi. Basın ve üniversitelerin aslında birbirinden ayrılmaz iki önemli siyaset üstü kurumlar olduğunu belirten Alemdaroğlu, Atatürk'ün bilimadamı ve basın mensuplarını aydın ve bilimadamı olarak tanımladığını ve onları hiçbir sınıfa dahil etmediğini anlattı.

  SINAVI GEÇTİM

  Oktay Ekşi de yaptığı konuşmada, 550'nci yılını doldurmuş İstanbul Üniversitesi'nden böyle bir unvan almanın kendisini çok mutlu ettiğini ve bunu meslek ve özel yaşamının müstesna bir ödülü olarak algıladığını söyledi. Ekşi, ‘‘Bu olayı 51 yılı aşkın bir süreden beri devam etmekte olan mesleğimin, öğrencilik yıllarının bittiği ve mezuniyet diplomamı aldığım gün olarak algılıyorum. Çünkü yıllar önce bittiğini düşündüğüm sınavların bitmediğini ortaya koyan bir olayı yaşıyorum. Huzurunuzda bu sınavı başarıyla verebilmenin de heyecanını içimde hissediyorum’’ dedi.

  Kendisi giydirdi

  Üniversite olarak bugüne kadar basın dünyasından sadece Burhan Felek ve İlhan Selçuk'a fahri doktora unvanı verdiklerini söyleyen Rektör Kemal Alemdaroğlu, daha sonra Oktay Ekşi'ye fahri doktora diplomasını vererek, akademik kıyafetini giydirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı