GeriGündem İTÜ, geleceğin afet yöneticisini yetiştirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTÜ, geleceğin afet yöneticisini yetiştirecek

Doğal afetlerin sıkça yaşandığı bir ülke olan Türkiye'de afet yönetimi konusunda önemli bir açık bulunuyor. İTÜ geçtiğimiz öğretim yılında başlattığı 'Afet Yönetim Master Programı' ile bu açığın kapanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Bir yıllık tezsiz ikinci öğretim yüksek lisans programı ilk mezunlarını bu yıl verdi. Programa, 2003-2004 öğretim yılı için 22 Ağustos'a kadar başvurulabiliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), başlattığı 'Afet Yönetim Master Programı' ile afet yönetiminde yetişmiş insan kaynağı potansiyeli yaratmayı hedefliyor.

Türkiye'de ilk kez İTÜ bünyesinde başlatılan bir yıllık tezsiz ikinci öğretim yüksek lisans programı, ilk mezunlarını bu yıl verdi. Programda 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında 14 öğrenci eğitim aldı.

Programa, 2003-2004 eğitim-öğretim yılı için başvurular başladı. Başvuruların 22 Ağustos tarihine kadar yapılabileceği yüksek lisans programında, mülakat sınavı 8-10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu yılki kontenjan 40 kişi olarak belirlendi. Programa, dört yıllık üniversitelerden mezun olan, gerekli İngilizce yeterliliğe sahip, LES'den (Yüksek Lisansa Giriş Sınavı) sayısal puan olarak en az 45 alanlar başvurabiliyor.

İTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, Afet Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı'nın, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından önerilmiş bir yüksek lisans programı olduğunu belirtiyor.

Programın misyonunu, ‘‘Teknolojik, insan yapımı ve doğal afetlere sıklıkla maruz kalan Türkiye'de, afet yönetiminde yetişmiş insan kaynağı potansiyeli yaratmak‘‘ şeklinde açıklıyor.

İTÜ, afet yönetimi konusundaki çalışmalarını 17 Ağustos Kocaeli ve 12 Kasım Düzce depremlerinin ardından başlatmış. Boyacıoğlu, bu depremlerde yaşanan afet yönetimi sorunlarını bir daha yaşamamak ve önceden hazırlıklı olabilmek amacıyla ABD ile ulusal bir proje koordine ettiklerini hatırlatıyor. ABD'nin FEMA (Federal Acil Yönetim Ajansı) adlı kuruluş ile ülke çapında afet yönetim sistemlerini model alarak Türkiye'ye uygulanması amacıyla çalışma başlatmışlar. ABD'nin yıllardır biriken bilgi ve deneyimlerinin ışığında, Türkiye için bir afet yönetim eğitim programının geliştirilmesi sağlanmış.

Boyacıoğlu, yüksek lisans programının amacını şöyle anlatıyor: ‘‘Doğal ve teknolojik afetlerle bu afetler sonucunda oluşacak fiziksel koşullar konusunda bilgi sahibi olan, afet öncesi, sırası ve sonrasında can ve mal kayıpları ile çevresel etkileri en aza indirecek şekilde etkin görev alabilecek bilgi düzeyine sahip mezunlar yetiştirmeyi hedefliyoruz.‘‘

YÖNETİME KATKI

Bu çerçevede programda yer alan derslerin afet yönetiminin her aşamasındaki operasyonları, risk analizi ve değerlendirmesini, afetlerin sosyal boyutları gibi çok çeşitli konuları kapsadığını ifade ediyor.

Yüksek lisans programında, İTÜ Afet Yönetim Merkezi'nin bu konuda uzmanlaşmış öğretim üyelerinin yanı sıra, kamu sektöründe ve yerel yönetimlerde afet yönetimi konularında deneyimli uzmanlar ders veriyor.

Boyacıoğlu, programın sürekli kendini yenileyebilen, gelişmeye açık, yeni bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyen, özgüvene sahip üst düzey insan gücü yetiştirebilen bir tezsiz yüksek lisans programı hedeflediklerini söylüyor.

Bilgi için: www.aym.itu.edu.tr

Yorumları Göster
Yorumları Gizle