Gündem Haberleri

  İTO: Üç aylık eylem planı, Türk reel sektörü için tam zamanında

  ANKA
  12.10.2007 - 12:34 | Son Güncelleme:

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in yılın son çeyreğine yönelik açıkladığı Üç Aylık Eylem Planı’nı değerlendirerek, “60. Hükümet bir model değişikliğine yöneleceğine işaret etmektedir ki, Türk reel sektörü için böyle bir model değişikliğinin tam zamanı” dedi.

  Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamda, IMF ile 18’inci ve Mayıs 2008’de süresi dolacak olan 19’uncu stand-by sürecinde uygulanan fiyat ve kur istikrarı odaklı çalışmaların meyvelerini verdiğini belirtti. Bu sonuçların elde edilmesi için büyüme ve istihdam alanında kimi fedakarlıklar olduğunu ifade eden Yalçıntaş, şunları kaydetti:

  "Bu noktada, fiyat ve kur istikrarı odaklı program görevini tamamlamıştır. Türkiye’nin artık sürdürülebilir büyüme olgusuyla, ortalama yüzde 6’lık bir büyüme performansıyla, arz-talep dengesini kuran, enflasyonla mücadelede kurguyu değiştiren, ihracatın büyümedeki rolünü artıran, bu vesileyle dış ticaret açığındaki kademeli daralmayla kur istikrarını da sağlayacak yeni bir modele geçmesi gerekmektedir. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Nazım Ekren’in açıklamaları, önümüzdeki 2008-2012 dönemi için, 60. Hükümet’in bu yönde bir model değişikliğine yöneleceğine işaret etmektedir ki; Türk reel sektörünün küresel rekabet becerisinin artırılması ve işsizlikle etkin mücadele açısından böyle bir model değişikliğinin tam zamanında hayata geçirilmekte olduğu vurgulanabilir.”

  Yalçıntaş, işsizlik sorunuyla etkin mücadele, gelir dağılımına yönelik etkin önlemler ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını azaltacak adımların Türkiye’nin toplumsal barışı ve sosyo-ekonomik dengeler açısından önem arz ettiğini vurguladı. "Hükümetin ‘rekabet avantajı sağlayan sektörler’e yönelik finansman ve işgücü imkanlarını artırıcı model geliştirme çalışmaları isabetli bir adımdır" diyen Yalçıtaş, "Tüm sektörleri benzer bir modelle desteklemek, Türkiye’ye daha yüksek katma değer sağlayacak sektörlerin gerçekleştireceği atılımları engelleyecektir” görüşünü savundu.

  Yalçıntaş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekren’in Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkartmak hedefine değinirken, “Türkiye, 2002-2007 döneminde elde edilen somut başarılara rağmen, halen uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından ‘yatırım yapılabilir ülke’ notu ile ödüllendirilmemektedir. Bu nedenle, söz konusu derecelendirme notunun, kredibilitenin iyileştirilmesi gereği elzem gözükmektedir” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı