Gündem Haberleri

  İTO’da ’muhtıra’ kavgası

  Hürriyet Haber
  13.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTO’nun dünkü Meclis Toplantısı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve darbelere ilişkin sert tartışmalara sahne oldu. İTO’nun haziran Meclis toplantısında yaptığı konuşmada TSK’nın yapısı ve darbelere ilişkin görüşlerini açıklayan Meclis Fatih Oruç, dünkü toplantıda İTO üyelerinin sert tepkisiyle karşılaştı.

  İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Meclis üyelerinden Fatih Oruç’un geçen ay gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’nda silahlı kuvvetlere ilişkin yaptığı konuşma üzerine, Oruç’un kınanması için İTO Meclis Başkanlığına önerge verildi. Bazı İTO üyeleri, "Muhtıra ile milletin meclisini devlet meclisi haline getirmeye çalışıyorlar" diyen Oruç’u ağır sözlerle eleştirirken, Oruç "Ben orduya hakaret etmedim, ihtilalci düşüncede olan ordu mensuplarını kınıyorum" diyerek kendini savundu. Başını Nurettin Taşpınar’ın çektiği ve çoğunluğunu İTO yönetimine muhalifliği ile bilinen 53 kişi Oruç’un konuşmasında "Türk milletinin gözbebeği olan TSK’yı ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını başlıca sebebi olarak gösterdiği" gerekçesi ile kınanmasını talep eden bir de önerge verdi.

  GAZİ ÜYE SALONU TERK ETTİ:

  İTO Meclis Üyesi Rıza Yüksekdağ ise Türk olmaktan büyük şeref duyduğunu, bazı konularda çok hassas olduğunu söyledi. Kendisinin bir gazi olduğunu kaydeden Yüksekdağ, gazi kimliğini göstererek, "Bu kimlik benim hayattaki en büyük şerefimdir" dedi. Oruç’un konuşmasının maksadını aştığını ifade eden Yüksekdağ, Oruç’tan özür dilemesini istedi. Yüksekdağ, Oruç’tan beklediği cevabı alamadığı için tepkisini ortaya koymak amacıyla salonu terk etti.

  SİYASET KONUŞULMASIN:

  Temmuz ayı Meclis Toplantısı’nın açılışında, Fatih Oruç’un bir önceki Meclis toplantısında yaptığı konuşmaya ilişkin görüşlerini açıklamak üzere söz isteyen Nurettin Taşpınar, Türkiye gündemine ilişkin bazı konuların İTO Meclis kürsüsünden konuşulmasının doğru olmadığını belirterek, İTO’nun tarihi boyunca tarafsız bir kurum olduğunu ve bu özelliği ile saygı gördüğünü söyledi. Taşpınar, Meclis kürsüsünün siyasi ve ideolojik konulara kapalı olması gerektiğini ifade ederek, "300 bin küsur üyesi olan bir kuruluş olarak, üyelerimizin sorunlarını konuşmalıyız" dedi. Söz alan Yüksel Göktürk ise, askeri müdahalelerin kısa vadede ekonomi ve özel sektöre ağır yükler getirmesine rağmen, uzun vadede faydaları olduğunu savundu.

  ORUÇ NE DEMİŞTİ:

  Fatih Oruç, önceki geçen Meclis toplantısında Genelkurmay’ın 27 Nisan’da yayınladığı "e-muhtıra"yı ve darbeleri ağır sözlerle eleştiren bir konuşma yapmıştı. "Demokrasiyi kendi çıkarları açısından bir tehdit olarak gören devlet egemenlerinin laiklik tehlikesini bahane ederek, muhtıra ile milletin meclisini devlet meclisi haline getirmeye çalışıyorlar" demişti. Oruç, devlet seçkinlerinin ve statükodan beslenen güç odaklarının imtiyazlarını ve hükümranlıklarını korumak için sürekli gerginlik yarattığını ileri sürmüş ve "Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de darbeler sadece siyasi değil, aynı zamanda ekonomik, kültürel ve ahlaki bir sorundur. Orduevi-kışla-lojman üçgeni içinde bir yaşam tarzı onları halkın inançlarından, değerlerinden koparmakta, sivil hayattan tevrit edilmelerine sebebiyet vermektedir. Türkiye’de ordunun oynadığı rol, AB ülkelerindeki ordulardan çok daha farklıdır. 1960’tan sonra bir ihtilal kurumu olarak kurulan Milli Güvenlik Kurulu’nda generaller siyasetin merkezinde siyaset yapmaktadır."

  140 bin askerimiz sınırda beklerken bu sözler gaflettir

  İTO
  Meclis üyesi Zülfikar Tunç "140 bin asker sınırda beklerken, şehitler verilirken bu sözleri söylemek gaflettir. Fatih Oruç’u kınıyor ve sözlerini geri almasını istiyorum" dedi. Osman Deveci, "Bazı zorunlu hallerde, ülke çok kötü durumdaysa ordu kendine düşen sorumluluğu yerine getirir" diye konuştu. Rıza Yüksekdağ ise Kürt kökenli olduğunu ve orduya herkesin sahip çıkması gerektiğini vurguladı ve Oruç’a "Bu kadar gergin ortamda, burada yaşatmazlar adamı, gel özür dile" diyerek, Oruç’u sözlerini geri almaya çağırdı. İsrafil Kuralay ise Oruç’u savunarak "Söz konusu konuşmanın ana ekseni darbelere karşı olmaktır. Buna bizim de karşı olmamız gerekir" dedi. İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli de "Ben burada ordu yanlısı ya da karşıtı konuşma yaptırmam. Fatih bey gelsin, sözlerini düzeltsin" dedi. Fatih Oruç’un orduya ilişkin sözlerinin zabıtlardan çıkarılmasını teklif eden Keçeli, teklifini oya sundu ancak Meclis üyeleri tarafından reddedildi. Meclis kürsüsüne gelen Fatih Oruç, sözlerinin çarpıtıldığını, kendisinin orduya hakaret etmek gibi bir amaç taşımadığını belirterek, "Ben ordunun içinde ihtilalci düşüncelere sahip olanları kınıyorum" diye konuştu. Oruç, "Başka şekilde düşünmüş olabilirim ama hakaret kastım asla yok. Yanlış anlamalardan dolayı özür diliyorum" açıklaması yaptı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı