Gündem Haberleri

  İTO Başkanı: Tedbir alınmazsa enerji açığımız olacak

  A.A.
  16.01.2006 - 18:39 | Son Güncelleme:

  - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, “Biz şu anda biliyoruz ki, 2007 yılından itibaren eğer gerekli tedbirleri almazsak dışa bağımlılığımız açısından ciddi bir enerji açığımız olacak” dedi.

  Yalçıntaş, İTO Meclisi'nin Ocak ayı toplantısında yaptığı konuşmada, Hac sırasında yaşanan faciaya değinerek, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.
  Hac ve kurban ibadetlerinin Allah'a yakınlaşmak amacıyla yapıldığını belirten Yalçıntaş, her ibadetin arkasında bir hikmet aramak gerektiğini anlattı. Özellikle kurban bayramlarında, ekonomiye ciddi bir katkı sağlandığını ifade eden Yalçıntaş, Hac ibadetinin de kurban ibadetiyle kesiştiğini, 3 milyona yakın Müslüman'ın bir araya geldiğini söyledi.
  “Bunun arkasında yatan hikmeti görebilmemiz gerekir” diyen Yalçıntaş, bu ibadetlerin çağın gereklerine uygun olarak yeniden düzenlemesi gerektiğini anlattı.
  Yalçıntaş, şöyle devam etti:
  “Bunu, kuru bir ibadet anlayışından kurtarıp, arkasındaki hikmeti aramak lazım. Buna ticari bir boyut katmak gerekir. Bu insanlar arasındaki ticaret faaliyetlerini artırmak lazım. İTO olarak İslam Ülkeleri Ticaret Odaları Birliği'ne bu yönde bir çalışma yapılaması için çağrıda bulunduk.”
  Türkiye'nin son dönemlerde 2 büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Yalçıntaş, bunlardan birinin kuş gribi, diğerinin ise enerji olduğunu söyledi. Kuş gribi konusunda herkesin üzerine görev düştüğünü belirten Yalçıntaş, bilinçlenmenin önemine değindi.
  Tavukçuluk sektöründe 20 bin kişinin çalıştığını bildiren Yalçıntaş, yan sektörlerle birlikte bu rakamın 200 bine ulaştığını, kuş gribi konusunda gerekli önlemler alınmaması halinde, ekonomiye ciddi bir yara getirebileceğini belirtti.

  -TÜRKİYE'NİN ENERJİ SORUNU-

  Türkiye'nin enerji dar boğazından geçtiğini ifade eden Yalçıntaş, şöyle devam etti:
  “Biz eğer özel sektör olarak dünyada söz sahibi olmak, içinde yaşadığımız sıkıntılardan kurtulmak istiyorsak, iş adamlarımızın en önemli girdisi olan enerjinin ucuz, temiz ve de güvenilir ve devamlı olması gerekir. Özellikle petrol ve doğalgazda dışa bağımlılığımız var. Bu bağımlılık bizler için, bizlerin sunduğu hizmetlerin devamlılığı, güvenilirliği ve ucuzluğu açısından ciddi bir tehdit.”
  Türkiye'nin enerji ihtiyacını tek bir kaynaktan temin etmesinin ileride sıkıntı doğurabileceğini anlatan Yalçıntaş, “Bizler Türk işadamları olarak enerji ihtiyacımızı mutlaka ucuz, temiz ve güvenli şekilde temin edebilmeliyiz” dedi.
  Türkiye'nin bu konuda elinde imkanlar olduğuna belirten Yalçıntaş, bunların başında hidroelektrik santrallerin geldiğini, bu konuda Türkiye'nin yatırım yapması gerektiğini anlattı.
  Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasın gerektiğinin altını çizen Yalçıntaş, Türkiye'nin kendi enerjisini ucuz bir şekilde ürütmesinin önemine işaret etti.
  Nükleer enerji konusuna da değinen Yalçıntaş, şunları kaydetti:
  “Biz şu anda biliyoruz ki 2007 yılından itibaren, eğer gerekli tedbirleri almazsak dışa bağımlılığımız açısından ciddi bir enerji açığımız olacak. Nükleer enerji gelişmiş ülkelerde sanayi altyapısının ayrılmaz bir parçası. Dünyada 31 ülkede 440 tane nükleer santral bulunuyor. AB'de enerjinin yüzde 30'dan fazlasını nükleer enerji oluşturuyor. İTO bu yıl bu konuyu masaya yatıracak.”

  -KIZILAY GENEL BAŞKANI KÜÇÜKALİ'NİN KONUŞMASI-

  Toplantıya katılan Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de, Türk Kızılayı'nın dünyanın herhangi bir bölgesinde meydana gelen felaketlerde Türk insanının merhamet elini oraya götürdüğünü, bunun da onurlu bir görev olduğunu söyledi.
  Kızılay'ın son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen felaketlerde yaptığı yardımlardan bahseden Küçükali, Srilanka'da Budistlerin tapınağını da Kızılay'ın yaptığını, bu davranışın bütün dünyada konuşulduğunu anlattı.
  Kızılay'ın hükümetten büyük destek gördüğünü ifade eden Küçükali, Cumhuriyet tarihinde Atatürk'ten sonra kendilerine en büyük bağışın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını söyledi.
  Kızılay'ın eskisi gibi bir takım getirilerinin olmadığını kaydeden Küçükali, şunları söyledi:
  “Kızılay, tamamen Türk insanın bağışlarıyla ayakta duruyor. Pakistan'la ilgili 3 milyon 17 bin kişi Türk Kızılayı'na para verdi. Bu çok büyük bir jest. Türk insanının yaptığı büyük fedakarlığı biz sırtımızda büyük bir ağırlık olarak hissediyoruz. Bu ağırlığın vebalinin ne kadar ağır olduğunu biliyoruz.”
  Kızılay'ın, Kızılhaç Kızılay Federasyonu'nun 183 ülkesinin yarıştığı yarışmada 3. sırayı aldığını belirten Küçükali, “Biliniz ki Almanya'yı Fransa'yı geride bıraktık. Demek ki çalışınca oluyor. Ben inanıyorum ki Türk insanı birlik içinde olduğunda dünyada çok şeyler daha yapabilir” dedi.
  Küçükali, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, İstanbul'da olası bir felaket için hazırlık yaptıklarını söyledi.
  Kızılay'ın 250 bin kişiyi barındıracak stokları olduğunu belirten Küçükali, bunun da dünyanın ikinci büyük gücü olduğunu söyledi.
  Küçükali, Kızılay'ın 1999 yılında kötü bir rüya gördüğünü, artık o rüyadan uyandığını söyledi.
  Küçükali ayrıca Kızılay'ın şeffaflığa önem verdiğini de belirterek, 6-7 ay içinde hesaplarını internet ortamına taşıyacağını bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı