Gündem Haberleri

  İtlafa profesör tepkisi: Tavuksuz köy olmaz

  Utku SAĞILIR/ADANA, (DHA)
  19.01.2006 - 12:30 | Son Güncelleme:

  Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş, kuş gribi hastalığı nedeniyle ‘köy tavuğu’ ve ‘köy yumurtası’ kavramlarının ortadan kaldırılması halinde ekolojik dengenin zarar göreceği uyarısında bulundu.

  Prof. Dr. Ortaş, Sağlık Bakanlığı’ndan, kırsalda tavuk beslenmemesi konusunda yapılan açıklamanın hastalıkla mücadele etmenin en ilkel yolu olduğunu savundu. Kuş gribiyle mücadele etmek için hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirten Prof. Dr. İbrahim Ortaş “Hasta tavuklara dokunulmamalı, ölenler toprağa gömülmeli. Hasta olmayan tavuklar ve yumurtaları ise tüketilirken mutlaka uygun ısıda pişirilip yenilmeli. Şu ana kadar 600 bin tavuk itlaf edildi. Bu tavukların hepsinin virüs taşıdığını söylemek doğru olmaz. Tedbir olsun diye Türkiye’deki bütün tavukları yok edemezsiniz” dedi.

  Dünyadaki her canlının ekolojik yaşama katkısı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ortaş, doktorların dahi insanlara köy yumurtası önerdiğini kaydederek şöyle devam etti:

  “Tavuksuz, ineksiz köy olmaz. Türkiye’deki bütün köy tavuklarının itlafı gibi bir tedbir yerine, insanlarımızın en kısa sürede konuyla ilgili bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Kırsalda yaşayan insanlar hala ne yapacağını bilmiyor. Yetkililer de her yere eleman gönderemediklerini söylüyor. Oysa Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda bir zamanlar 60 bin olan ziraat mühendisi, veteriner ve teknisyen sayısı yanlış politikalar sonucu bugün 25 bin civarına geriledi.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı