GeriGündem İtiraf ettirip AB’ye alacaklar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtiraf ettirip AB’ye alacaklar

ABD’li tarihçi McCarthy, ‘AB Türkiye’den giriş ücreti olarak Ermeni soykırımı itirafı bekliyor’ dedi. TBMM’de konferans veren McCarthy, ‘Türkler, söylenenlere karşı çıkmalı. Halkın yüzde 80’inin hayatta kaldığı soykırım olmaz. Rusya’ya gidip de açlıktan ölen Ermeni sayısı, kurşunla ölenlerden fazla’ dedi.

CHP’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan ABD’li tarih araştırmacısı Prof. Justin McCarthy, dün TBMM’de ‘Ermeni sorusunun gerçeği’ başlıklı bir konferans verdi. McCarthy, AB’nin Türkiye’den ‘AB’ye giriş ücreti olarak’ Ermeni soykırımı itirafı beklediğini belirterek, ‘Giriş ücreti olarak yalanı talep eden bir kuruluşa girmeniz uygun olur mu? ‘Babanızın katil olduğunu itiraf edersiniz girebilirsiniz’ diyen bir birliğe üye olunabilir mi?’ dedi.

RUSYA KIŞKIRTTI

Mccarthy, Rusya’nın kendi emelleri için Ermenileri Osmanlı’ya ayaklanmaya kışkırtması ile 800 yıllık dostluğun bozulduğunu söyledi. McCarthy, imparatorluk döneminde Ermenilerin eğitim düzeyi ve ekonomik güç açısından Türklerden daha iyi durumda olduklarını, Boşnaklar, Abhazlar, Lazlar parçalanma tehdidi karşısında büyük acılar yaşarken, Ermenilerin devlet kademelerinde önemli görevler üstlendiklerini vurguladı.

ERMENİ ÇETELERİ

Rusların kışkırtmaları sonucu Ermeni çeteleri kurulmasıyla iki halk arasındaki barışçı yaşamın sona erdiğini bildiren Mccarthy,Ermeniler, Ruslar için casusluk, rehberlik yaptı. Bunun için Türk halkına eziyet ettiler’ dedi. Mccarthy, özellikle Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Ermeni Taşnak çetelerinin Rusların yanında yer alması, Osmanlı askerlerinin Ermeni ayaklanmalarını bastırmak için uğraşmak zorunda kalması ile gücünün zayıflamasının, Sarıkamış Harekátı’ndaki büyük yenilginin yaşanmasına yol açtığını söyledi. McCarthy, ‘Osmanlılar Ermeniler’i düşman olarak görmekte haklıydı’ dedi. Tehcir kararının bu ayaklanmadan 7 ay sonra alındığına dikkati çeken McCarthy, ‘Bu bir savaştı, soykırım değil’ diye konuştu.

SAÇMA YAZAN TÜRKLER

Ermeni kaynakları tarafından ortaya konulan sözde soykırım belgelerinin sahte ya da taraflı olduğunu bildiren McCarthy, ‘Türk bilimadamları arasında da saçma kitaplar yazanlar var. Propagandayı kendine kaynak olarak seçenler propaganda üretir, tarih yazmaz’ dedi.

TOPRAK İSTEYECEKLER

Mccarthy,
Türkler, ataları hakkında söylenenlere karşı çıkmalılar. Bu zor bir mücadele, önyargılar var, ancak gerçek sizin tarafınızda. Ama çok da iyimser değilim’ diye vurguladı. Mccarthy, bilimsel eserlerin İngilizce’ye çevrilmesi önerisinde bulunarak, şunları söyledi: ‘Ermeni milliyetçilerinin Türkiye ile ilgili planları ‘Önce itiraf, sonra tazminat, ardından da toprak taleplerini’ içeriyor. Ermeni milliyetçiler, Erzurum, Van, Elazığ, Sivas, Bitlis ve Trabzon’u istiyorlar. Halkın yüzde 80’inin hayatta kaldığı soykırım olmaz. Rusya’ya gidip de açlıktan ölen Ermenilerin sayısı, kurşunla ölenlerden fazla.’

Dikkatle dinlediler

PROF. McCarthy’nin konferansını TBMM Başkanı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dikkatle dinlediler. Sunuş konuşması yapan Arınç, ‘Tehcirin savaş şartları içinde ve ne büyük zorluklarla uygulanabildiğini, 1915’li yıllarda milyonlarca kişinin öldüğü savaş şartlarını bir kez daha değerlendirmelerini (Türkiye’yi suçlayan ülkelerin meclislerinden) istemek durumundayız’ dedi. Baykal da ‘Ermenistan kendi tarihi ile yüzleşmekten korkmuyorsa ve savlarının gerçekliğine inanıyorsa iki ülke tarihçilerinin biraya gelmesine, gerçekleri saptamasına ve değerlendirmesine itiraz etmemeli’ diye konuştu. Konferansı MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ve Ankara’daki yabancı diplomatlar da izledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle