Gündem Haberleri

  İthal ve pahalı ilaç yazımına soruşturma

  Hürriyet Haber
  04.12.2001 - 13:46 | Son Güncelleme:

  Bursa İl Sağlık Müdürü Hüseyin Hüsnü Serdar, 'ithal ve pahalı ilaç yazımı' karşılığında doktorlara verilen promosyonların 'etik kuralları aşacak' boyutlara ulaştığını belirterek, genelgelere uymayarak sürekli bu tür ilaçları yazanlar hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

  Serdar, 'Nataşalı Promosyon' iddialarının gerçek olup olmadığını bilmediğini, ancak çok ciddi boyutlara ulaşan bu olaylara dikkat çekilmesi açısından basında böyle bir haberin yer almasının yararlı olduğunu ifade etti.

  Türkiye`nin içinde bulunduğu kriz ortamından çıkması için toplumunher kesiminden fedakarlık beklenirken, bazı doktorların çıkar karşılığında devleti zarara uğratacak uygulama içinde bulunmalarının kabul edilemeyeceğini ifade eden Serdar, şunları söyledi:

  "İlaç sektörü, ekonomik açıdan çok güçlü şirketlerin kıyasıya rekabet ettiği bir sektördür. İthal ve pahalı ilaç yazımı karşılığındaev ve muayanehane tefrişi, otomobil gibi değeri milyarlarca lirayı bulan promosyonlar veriliyor. Doktorlar, kongre adı altında dünyanın değişik ülkelerine tatile gönderiliyor. Promosyonlar, etik kuralları aşacak boyutlara ulaştı."

  Bursa İl Sağlık Müdürlüğü olarak doktorları bu konuda uyarmak amacıyla 30 Nisan 2001 tarihinde genelge yayınladıklarını bildiren Serdar, "Genelgede, ithal ve pahalı ilaçların yerine ucuz muadillerinin yazılmasını istedik. Genelgeye rağmen, sürekli ithal ve pahalı ilaç yazan doktorlar hakkında soruşturma açtık" diye konuştu. 


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı