Gündem Haberleri

  İtalya'ya Küçük Gezi Parkı kurulacak

  Hürriyet Haber
  06.06.2013 - 19:01 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı eylemlerine dünyanın farklı yerlerinden destek gelmeye devam ediyor. Milano'da yaşan italyan ve Türk vatandaşlar, İstanbulluların ve Türkiye'nin isyanını uzaktan da olsa desteklemek amacıyla organize oldular ve küçük bir Gezi Parkı kurmaya karar verdiler.

  Taksim Meydanı'nda bulunan Gezi Parkı'ndaki ağaçların yok edilmek istenmesi ile başlayan ve önce İstanbul'da daha sonra tüm Türkiye'de direnişi beraberinde getiren #occupygezi eylemine destek vermek üzere Milano'da küçük bir park oluşturulmasına ve bu parka 'Küçük Gezi Parkı' ismi verilmesine karar verdiler.

  6 Haziran Perşembe günü saat 17:30'da Montello Caddesi– Porta Volta burçunun arasında kalan bahçeye meyve ağacı fidanları dikimi yapılacak.

  Parkın seçildiği alan rastgele bir seçim değil

  Montello Caddesi'ndeki bahçe, Milano'nun göbeğinde vatandaşların kullanımına açık yemyeşil bir alan olup halen araç park yeri olma tehlikesi ile karşı karşıya. Burada çocuklarında katılımı ile oluşturulacak Küçük Gezi Parkı, gelecek nesillerin yeşilin değerini anlamalarını sağlamak ve bu alanları geçici yönetimlerin kendi istedikleri gibi kullanamayacaklarını göstermek. Milano'da yapılacak bu parkın dünya üzerindeki tüm kentlere örnek olması amaçlanıyor.

  Parkı yapacak olanlar birlikte bir parkın yok edilmesi ile kentlerdeki yeşil alanlar için direnen Türkiye'deki vatandaşların yanlarında olduğukları da göstermek istiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı