Gündem Haberleri

  İtalyanlar Kırcı'yı sorgulamak istiyor

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıllardır Papa'ya suikast girişiminin ‘ülkücü bağlantısı’nı soruşturan Roma savcıları, Haluk Kırcı'yı sorgulamak içini harekete geçtiler.

  Mehmet Ali Ağca'nın eline silahı kimin verdiğini 13 Mayıs 1981'den bu yana ortaya çıkaramayan İtalyan yetkililer, geçmişte Oral Çelik'in İtalya'ya şartlı iadesi sırasında da hiçbir sonuca ulaşamadılar. Abdullah Çatlı'nın ölümü üzerine de çok önemli bir tanığı yitiren İtalyanlar, sonunda ‘İdi Amin’ lakabıyla tanınan Haluk Kırcı'nın ele geçirilmesiyle umutlandı. İtalyan yetkililer, şimdi Haluk Kırcı'nın Papa'ya suikast girişimiyle ilgili karanlıkta kalan noktaları açıklığa kavuşturmasını umuyorlar.

  Geçmişte Papa'ya suikast girişiminin birinci ve ikinci dönem soruşturmalarını yapan Roma savcıları Rosario Priore ve Antonio Marini'nin ardından üçüncü dönem soruşturmayı yürüten Carlo Nordio'nun İstanbul'a gelerek Haluk Kırcı'nın anlatacaklarını dinleyebileceği belirtildi.

  Carlo Nordio, son olarak Papa suikasti konusunda çok şey bildiğini iddia eden Apo'yu villasında dinlemiş ancak terörist başının pek bir şey bilmediğine kanaat getirmişti.

  Savcı Nordio'nun Haluk Kırcı'yı dinleyip ipuçları yakalaması halinde, Kırcı'yı koşullu olarak İtalya'ya götürüp, Mehmet Ali Ağca ile yüzleştirilmesini isteyebileceği kaydedildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı